maciekburdzy@gmail.com

Zduńskie opowieści to serwis o kaflach, piecach i kominkach. Przedstawia dawne urządzenia grzewcze. Pokazuje zdjęcia, ciekawostki historyczne, rysunki, własne i cudze artykuły oraz odkrycia i wspomnienia. Zawiera i informuje o wydarzeniach z branży zduńskiej oraz wystawach muzealnych. Wywołuje uczucia od melancholii po uśmiech. Buduje zamiłowanie do dawnych rzeczy, które przeminęły oraz promuje kulturę ognia.

Niezwykłe szkolenie w Łaziskach k/Wągrowca

Dodane: 18 Lis 2013
Komentarzy: Off
                 W miniony weekend, w dniach 15-16 listopada 2013 roku, w ośrodku edukacyjno – wystawowym w Łaziskach, k/Wągrowca odbyło się niezwykłe szkolenie techniczne. Organizatorem przedsięwzięcia było Ogólnopolskie Stowarzyszenie Kominki Polskie a jego gospodarzem właściciel w/w ośrodka, założyciel pierwszej szkoły kominkowej w Polsce : Piotr Batura. Tematem dwudniowego spotkania był : „Bezpieczny kominek od komina się zaczyna – kominy od A do Z”. Głównym założeniem szkolenia było obiektywne omówienie tematów dotyczących systemów kominowych dostępnych na naszym rynku oraz sposobach bezpiecznego podłączania urządzeń.
Szkolenie już przed zapowiedzią wydawało się bezprecedensowe i takie też było. Po raz pierwszy (z pewnością w ostatnich dwudziestu latach) wśród uczestników spotkania, tj. przedstawicieli branży zduńskiej i kominkowej, pojawili się specjalni goście : przedstawiciele Korporacji Kominiarzy Polskich (Sławomir Okruch i Wiesław Misztela). Wiemy, że współpraca między zdunami i „kominkarzami” a kominiarzami wygląda różnie. Najczęściej wynika to z braku wiedzy (z jednej strony na temat budowy urządzeń zduńskich i przyłączeń kominkowych a z drugiej strony, polegającej na nieznajomości przepisów prawa lub prywatnych jego interpretacji) i dotyczy to obu wymienionych rzemiosł. W związku z tym, miejmy nadzieję, że to dwudniowe, żywe spotkanie, które dzięki otwartym dyskusjom obejmującym wymianę doświadczeń i argumentów, pozytywnie wpłynie na poprawę relacji i podwyższenie poziomu świadczonych przez nas usług.
Na szkoleniu, w grupie około czterdziestu uczestników, pojawili się goście z całego kraju. Dwudniowe spotkanie zostało podzielone na kilkanaście paneli dyskusyjnych oraz równoległe warsztaty techniczne. Cały cykl szkolenia został przeprowadzony przez prelegentów posiadających wieloletnie doświadczenie w branży zduńskiej, kominkowej i kominowej. Zaprezentowano osiągnięcia znanych producentów systemów kominowych i izolacyjnych. Firmę Cheminées Poujoulat reprezentowali Tomasz Rawiak i Jarosław Dąbrowski, firmę Darco : Marek Lipa a firmę Schiedel : Łukasz Chęciński i Mariusz Kiedos. Panel dotyczący izolacji izolacji wysokotemperaturowych przeprowadził Tomasz Kolata z firmy Promat. Błędy montażowe oraz propozycje ich rozwiązania omówił Ziemowit Nowakowski (Forest Natura). Zagadnienia związane z budową palenisk akumulacyjnych oraz pomiarów temperatur i regulacji zaprezentowali Mariusz Godzic (Kominki Godzic) i Piotr Batura (Kominki Batura). Dzięki Jackowi Ręce (Cebud) mogliśmy zapoznać się z aktualnymi i planowanymi przepisami prawnymi dotyczącymi czystości spalania w Unii Europejskiej. Panele były wzbogacone praktycznymi pokazami budowy komina ceramicznego w systemie Ignis oraz nowoczesnego łupania drewna.
Ponadto, w międzyczasie odbył się profesjonalny kurs przeprowadzony przez Marka Zajączkowskiego (EMZ Kominki – posiadający uprawnienia nr RN-3/3/7133/3930/11) dotyczący zabezpieczeń przeciwpożarowych zakończony zaświadczeniem potwierdzającym odbyte szkolenie. Po omówieniu zagadnień teoretycznych odbył się widowiskowy pokaz gaszenia pożaru przy wykorzystaniu współczesnych gaśnic. Cykl szkolenia został wzbogacony wykładem i prezentacją Sławomira Okrucha, mistrza kominiarskiego, prezesa oddziału Korporacji Kominiarzy Polskich – oddział Szczecin. Całe spotkanie zostało wzbogacone wspólną integracją i zakończone wręczeniem przez prezesa OSKP Rolanda Buławskiego (Domowe Ogniska) certyfikatów każdemu z uczestników.
W dzisiejszych, szybkich czasach, kiedy rozwój techniczny pędzi do przodu, niezbędne jest zdobywanie wiedzy. W przypadku urządzeń kominkowych i piecowych, mogą one z jednej strony zdobić wnętrza mieszkalne i dawać ciepło, z drugiej strony mogą stanowić niezwykłe zagrożenie dla życia i zdrowia. Dlatego tak ważne jest podnoszenie kwalifikacji przez osoby zawodowo zajmujące się rzemiosłem. Tym bardziej, że wciąż pojawiają się nowości, usprawnione systemy i patenty. Dla zduna i „kominkarza” nie wystarczy poczytać o tym w Internecie lub uczyć się na własnych błędach. Trzeba stale podnosić swój zawodowy poziom, bo to zawód niezwykle odpowiedzialny i trochę niebezpieczny. Dla inwestora zamierzającego wybudować swój dom a w nim kominek lub piec, ważne jest by wybrać fachowca który rzetelnie i zgodnie z aktualnym stanem wiedzy zbuduje nam urządzenie grzewcze i rozpali w nim ogień. Mimo, że w dobie wolności gospodarczej nie ma obowiązku uczestniczenia w szkoleniach, to etyka i odpowiedzialność rzemieślnika powinna do tego zachęcać. Centrum edukacyjne w Łaziskach jest jedynym takim miejscem w Polsce, gdzie przy wykorzystaniu bardzo nowoczesnej techniki multimedialnej i laboratorium technicznego, można taką wiedzę zdobywać.
Szkolenie „Bezpieczny kominek od komina się zaczyna – kominy od A do Z” odbyło się pod patronatem medialnym ogólnopolskiego kwartalnika „Świat Kominków”.
Piotr Batura – gospodarz szkolenia
Uczestnicy szkolenia
Praktyczny pokaz budowy komina Ignis
Wykład Tomasza Rawiaka i Jarosława Dąbrowskiego ( Cheminées Poujoulat)
Uczestnicy szkolenia
Wykład Jarosława Dąbrowskiego ( Cheminées Poujoulat)
Wykład Łukasza Chęcińskiego i Mariusza Kiedosa (Schiedel)
Pokaz jakości ceramiki Schiedel podczas pokazu przy użyciu mikroskopu
Wykład Marka Lipy (Darco)
Wykład Tomasza Kolaty (Promat)
Wykład mistrza kominiarskiego Sławomira Okrucha
Szkolenie przeciwpożarowe Marka Zajączkowskiego – część 1
Warsztaty – akumulacja, budowa, pomiar temperatury – przy wykorzystaniu materiałów Cebud i Tatarek
Warsztaty – akumulacja, budowa, pomiar temperatury – przy wykorzystaniu materiałów Cebud i Tatarek
Szkolenie przeciwpożarowe Marka Zajączkowskiego – część 2
Warsztaty praktyczne – szkolenie przeciwpożarowe – przed…
Warsztaty praktyczne – szkolenie przeciwpożarowe – w trakcie…
w akcji Jan Biegański
Warsztaty praktyczne – szkolenie przeciwpożarowe – po…
w akcji Jan Biegański
Warsztaty praktyczne – łupanie drewna
w akcji Elżbieta Zajączkowska
Wykład Ziemowita Nowakowskiego
Wykład Ziemowita Nowakowskiego
Wykład Ziemowita Nowakowskiego
Wykład Jacka Ręki
Wręczenie certyfikatu uczestnictwa mistrzowi kominiarskiemu Sławomirowi Okruchowi
 przez prezesa OSKP Rolanda Buławskiego
Podsumowanie szkolenia przez mistrza kominiarskiego Sławomira Okrucha
Wręczenie pamiątkowej statuetki gospodarzowi spotkania Piotrowi Baturze
 przez mistrza kominiarskiego Sławomira Okrucha

Wybrane artykuł