maciekburdzy@gmail.com

Zduńskie opowieści to serwis o kaflach, piecach i kominkach. Przedstawia dawne urządzenia grzewcze. Pokazuje zdjęcia, ciekawostki historyczne, rysunki, własne i cudze artykuły oraz odkrycia i wspomnienia. Zawiera i informuje o wydarzeniach z branży zduńskiej oraz wystawach muzealnych. Wywołuje uczucia od melancholii po uśmiech. Buduje zamiłowanie do dawnych rzeczy, które przeminęły oraz promuje kulturę ognia.

Dworzec kolejowy w Żyrardowie

Posted On 01 sie 2013
Comment: Off

Wakacje…
w związku z tym odwiedzamy miasta, miasteczka i wsie. Bywamy na lotniskach, dworcach i stacjach…

Dziś przeniesiemy się wirtualnie do Żyrardowa, na dworzec kolejowy, na którym jeszcze nie byłem…

Miejsce ciekawe, bowiem do dziś zachowały się tam zabytkowe piece.
A przecież, niegdyś większość dworców była nimi ogrzewana…

Informacje o nich znalazłem na ciekawym blogu :
http://zabytkowyzyrardow.blogspot.com/2011/07/dworzec-kolejowy-w-zyrardowie.html
na którym znajdziemy więcej informacji…

Oto wspomniany dworzec i opisany piec :

Poszperałem dalej i w innym miejscu (http://tomi.blox.pl/2008/02/Kot-ze-stacji-Zyrardow.html) znalazłem zdjęcia pieców w czasach współczesnych :
Dworzec w Żyrardowie to wg niektórych jeden z 10 najpiękniejszych tego typu obiektów w Polsce…

Podczas mojej wycieczki kończącej rok 2013 (niczego nie planując)  trafiłem do wpomnianego Żyrardowa, gdzie po smacznej kolacji w gronie rodziny kominiarza Mariusza Kibitlewskiego trafiłem na wspomniany dworzec… w którym zachowały się trzy piece kaflowe!

Według wyników krótkiego śledztwa, dowiedzieliśmy się, że piece były użytkowane do czasu remontu budynku dworcowego, który przeprowadzono kilka lat temu. W tym miejscu należy podziękować lokalnemu konserwatorowi zabytków za szacunek do przeszłości i upór, bowiem dzięki niemu wciąż możemy oglądać wspomniane piece…

Z informacji przekazanych przez kolegę Marcina K.  z Siemiatycz, wspomniane piece najprawdopodobniej zostały zbudowane z kafli pochodzących z kaflarni Gorfajna Lejzona z Milejczyc koło Siemiatycz. Drzwiczki piecowe są sygnowane firmą Fink i Wille z Warszawy. Piece pochodzą z przełomu wieków lub początku XX wieku.

Ponieważ, jest to jeden z nielicznych budynków dworcowych w Polsce (https://www.zdunskieopowiesci.pl/dworce/), w których zachowały się piece kaflowe, warto o nim wspomnieć po raz kolejny a piece uwiecznić.

Kilka pamiątek z wieczornej wizyty :

Na terenie Pomorza nie znam podobnych przykładów. Może powodem jest podróżowanie samochodem… a może, po prostu żaden z pieców nie zachował się do naszych czasów…
Oto dawna fotografia wnętrza dworca kolejowego w Stargardzie:

 

About the Author