maciekburdzy@gmail.com

Zduńskie opowieści to serwis o kaflach, piecach i kominkach. Przedstawia dawne urządzenia grzewcze. Pokazuje zdjęcia, ciekawostki historyczne, rysunki, własne i cudze artykuły oraz odkrycia i wspomnienia. Zawiera i informuje o wydarzeniach z branży zduńskiej oraz wystawach muzealnych. Wywołuje uczucia od melancholii po uśmiech. Buduje zamiłowanie do dawnych rzeczy, które przeminęły oraz promuje kulturę ognia.

Adolf Hitler i zdun

Historia rozpoczęcia II wojny światowej oraz epizod ze zdunem, piecem kaflowym i Adolfem Hitlerem…

Agresja na Polskę, wrzesień 1939r

Wstęp 

1 września od 68 lat kojarzy się nam z agresją niemiecką na Polskę. Tego dnia jednocześnie rozpoczęła się II Wojna Światowa. Zawsze intrygowało mnie jak w tych dniach zachowywał się Adolf Hitler. Co robił, jaka atmosfera towarzyszyła mu i jego otoczeniu, jak mentalnie przygotował się do wojny. Odpowiedzi w świetle odtajnionych dokumentów są często zaskakujące i prozaiczne.

Lato 1939 roku było upalne. Wódz III rzeszy spędzał je beztrosko na Obersalzbergu. Towarzyszyła mu Ewa Braun i jej przyjaciółki. Wspólnie spędzali czas na rozmowach i herbatkach. Często jednak Hitler w samotności czytał powieści: kryminalne i przygodowe. Człowiek który już za kilka dni pchnął, cywilizowany świat do barbarzyńskiej wojny pochłaniał całe stosy lekkiej literatury. Może czytając kryminały przygotowywał się do czekających go zadań? Książki te stały się też przyczyną tragedii. W zamku Hitlera a ściślej mówiąc w jego gabinecie, zdun (o nieznanym nazwisku ) stawiał kaflowy piec. Kafle były ręcznie malowane. Oczywiście obrazki na nich przedstawiały scenki z życia partii narodowosocjalistycznej (a co innego artystka Stork mogłaby namalować). Zdun pochwalił się innym robotnikom, którzy pracowali na zamku o olbrzymiej kolekcji brukowej literatury. Dowiedziało się o tym SD i na rozkaz Hitlera pechowiec trafił do obozu w Dachau.

 
 
Więcej na : www.vaterland.pl 
 
 
Komentarz :
Przedstawiony artykuł został podany jako ciekawostka. Historia II wojny światowej to niekończąca się opowieść…
Przykład zduna to pokazanie popularności przedstawiciela tego zawodu, który często dla możnych tego świata świadczył swoje usługi.
Historia opisanego nieszczęśnika jest potwierdzeniem brutalności “brunatnego” systemu.
Opisywany piec z motywami narodowosocjalistycznymi był w pewnych kręgach bardzo popularny.
Przykładem takiego pieca, jest okaz zachowany w Biskupiej Górce w Gdańsku, którego dekoracja miała na celu kształtowanie narodowo-socjalistycznego światopoglądu młodzieży.
Więcej na ten temat znajdziemy na “Piecoblogu” Jagody Semków i Weroniki Wojnowskiej …
Wystarczy kliknąć :  “Piecoblog”
 
Adolf Hitler
Autorki “Piecobloga”
Piec z militarną historią Gdańska

Wybrane kafle przedstawiające formacje wojskowe…

Planujesz kominek, piec lub kuchnię kaflową? Marzysz o piecu chlebowym lub do pizzy?

Skorzystaj z naszej oferty:

+48 504 481 668, maciekburdzy@gmail.com, kaflarnia-zduny.pl.

Świadczymy usługi na terenie całej Polski.

 

Wybrane artykuł