maciekburdzy@gmail.com

Zduńskie opowieści to serwis o kaflach, piecach i kominkach. Przedstawia dawne urządzenia grzewcze. Pokazuje zdjęcia, ciekawostki historyczne, rysunki, własne i cudze artykuły oraz odkrycia i wspomnienia. Zawiera i informuje o wydarzeniach z branży zduńskiej oraz wystawach muzealnych. Wywołuje uczucia od melancholii po uśmiech. Buduje zamiłowanie do dawnych rzeczy, które przeminęły oraz promuje kulturę ognia.

Barokowy kafel z Sobieskim trafił do Wilanowa

Ciekawy artykuł :

Barwny wizerunek króla Jana III Sobieskiego na XVII-wiecznym kaflu piecowym trafił do kolekcji Muzeum Pałacu w Wilanowie. Podarowany przez Fundację Rodzinną Blochów z Nowego Jorku zabytek jest przykładem promocji Polski po Bitwie pod Wiedniem w 1683 r.

Datowany przez specjalistów na lata 1683-1685 kafel piecowy z gliny szkliwionej przedstawia króla Jana III Sobieskiego, który dumnie siedzi na białym rumaku i trzyma w garści wyciągniętą szablę. Polski władca, ubrany w polski strój z koroną na głowie, umieszczony jest w wyzłoconej arkadzie, w której umieszczono napis „Kinig inn Polen”. Przy arkadzie i w jej zworniku można zobaczyć maszkarony – twarze męskie o groteskowych rysach oraz dwa klęczące anioły, które trzymają wieńce laurowe symbolizujące zwycięstwo polskiego króla. Wielobarwne barokowe dzieło przedstawia też bogatą roślinną ornamentykę.

Więcej – kliknij!

źródło : http://tvp.info/informacje/kultura/barokowy-kafel-z-sobieskim-trafil-do-wilanowa/10961588

 

Planujesz kominek, piec lub kuchnię kaflową? Marzysz o piecu chlebowym lub do pizzy?

Skorzystaj z naszej oferty:

+48 504 481 668, maciekburdzy@gmail.com, kaflarnia-zduny.pl.

Świadczymy usługi na terenie całej Polski.

Wybrane artykuł