Nie ma chyba nikogo, kto nie słyszał o manufakturze porcelany w Ćmielowie. Nie ma chyba nikogo wśród kolekcjonerów porcelany, który nie posiada choćby filiżanki sygnowanej nazwą tej miejscowości. Prawdą jest także to, że nieliczni słyszeli o produkcji cegieł szamotowych i kafli piecowych, pochodzących z tej słynnej miejscowości. Z której fabryki pochodzą? Tego się już chyba nie dowiemy…
Dwa okazy pochodzące z kolekcji Fundacji Monumenta Poloniae:
Nieco informacji o fabrykach:
ĆMIELÓW – pow. ostrowiecki, woj. świętokrzyskie
‘’ĆMIELÓW’ FABRYKA CERAMICZNA
FABRYKA PORCELANY I WYROBÓW CERAMICZNYCH W ĆMIELOWIE S.A.
ZAKŁADY PORCELANY „ĆMIELÓW” Sp. z o.o.
Fabryka powstała w 1790 roku. Była jedną z najsłynniejszych manufaktury porcelany. W 1902 roku właścicielem fabryki był ks. Aleksander Drucki-Lubecki a jej dyrektorem Władysław Miszewski. Zatrudniano wówczas 301 robotników. Przez krótki okres produkowano kafle piecowe. Anonsowano: Porcelana stołowa, apteczna i elektrotechniczna, kafle i cegła. W 1920 roku fabryka zmieniła właściciela. Akcje przedsiębiorstwa przejął polski Bank Przemysłowy. Przedsiębiorstwo funkcjonowało jako Fabryka Porcelany i Wyrobów Ceramicznych w Ćmielowie S.A. Po II wojnie światowej firma została znacjonalizowana i prowadziła działalność do lat 90. XX wieku. W 1997 roku fabryka została sprywatyzowana i przyjęła nazwę Zakłady Porcelany „Ćmielów” Sp. z o.o.
„ĆMIELÓW” FABRYKA PORCELANY, KAFLI NACZYŃ KAMIENNYCH I CEGŁY OGNIOTRWAŁEJ
M. CHOROSZYNSKI FABRYKA KAFLI I PIECE WAPIENNE
BONAWENTURA LENCZEWSKI
SPÓŁDZIELNIA PRACY „SKAŁA” W KIELCACH
Kaflarnia powstała w 1895 roku. W 1900 roku reklamowano przedsiębiorstwo jako „Ćmielów” Fabryka Porcelany, Kafli Naczyń Kamiennych i Cegły Ogniotrwałej. Produkowano: Piece i kominki białe, majolikowe i terakotowe oraz najróżnorodniejsze ornamentacje. W 1886 roku przedstawicielem firmy był K. Cybulski ze składem w Warszawie przy ul. Senatorskiej 12 (obok Ratusza). W 1900 roku, fabryka posiadała dwa przedstawicielstwa: w Warszawie przy ul. Erywańskiej 9 i w Łodzi, przy ul. Piotrkowskiej 141 (w 1903 roku przy ul. Piotrkowskiej 31). W latach 20. XX wieku właścicielem zakładu był Wacław Choroszyński. Skład fabryczny przedsiębiorstwa mieścił się w Warszawie na Krakowskim Przedmieściu 40. Oferowano: serwisy stołowe, serwisy do kawy i herbaty. Garnitury do mycia, doniczki do kwiatów, wazony, przybory apteczne i chemiczne, pianki do baterii elektrycznych, szkło stołowe, cegłę ogniotrwałą naczynia kamienne oraz piece kaflowe i majolikowe. W 1904 roku skład firmowy mieścił się w Warszawie przy ul. Marszałkowskiej 124. Oferowano: Piece białe, majolikowe, kolorowe, kominki, kuchnie, budowa tychże. W 1938 roku właścicielem zakładu był Bonawentura Lenczewski. Po nacjonalizacji, w 1954 roku, kaflarnia podlegała Spółdzielni Pracy „Skała” w Kielcach.
JOZEF PĘKALSKI. KAFLARNIA
Zakład rzemieślniczy Józefa Pękalskiego powstał przed II wojną światową (najprawdopodobniej w 1937 roku – zachowany projekt budowy przy ul. 3 Maja). Po 1945 roku kaflarnia była prowadzona przez synów Józefa, m.in. Jana (1915-2011) i Piotra Pękalskiego. Warsztat funkcjonował do 1976 roku. Właściciele zamknęli firmę i przeszli na emeryturę rzemieślniczą.