maciekburdzy@gmail.com

Zduńskie opowieści to serwis o kaflach, piecach i kominkach. Przedstawia dawne urządzenia grzewcze. Pokazuje zdjęcia, ciekawostki historyczne, rysunki, własne i cudze artykuły oraz odkrycia i wspomnienia. Zawiera i informuje o wydarzeniach z branży zduńskiej oraz wystawach muzealnych. Wywołuje uczucia od melancholii po uśmiech. Buduje zamiłowanie do dawnych rzeczy, które przeminęły oraz promuje kulturę ognia.

Dbać o komin? Czy to takie ważne?

Autor : Mariusz Kibitlewski – www.kominiarze.pl

Jednym z zadań kominiarza jest usuwanie sadzy z przewodów kominowych, usuwaniem blokad, zatorów powstałych z nagromadzonego w kanale kreozotu. Okresowe czyszczenie przewodów kominowych poprawia bezpieczeństwo eksploatacji systemu kominowego oraz działania instalacji grzewczej. W przypadku powstania na ściankach przewodu kominowego nawet niewielkiej ilości sadzy lub kreozotu istnieje ryzyko pożaru przewodu kominowego. Kreozot jest substancją palną powstającą wewnątrz przewodu kominowego w wyniku spalania drewna. Różne rodzaje drewna tworzą różne ilości kreozotu np. spalając drewno smoliste lub mokre, niesezonowane uzyskujemy szybki wzrost kreozotu. Aby mieć pewność, że system odprowadzania spalin jest sprawny i działa jak należy, zaleca się coroczną kontrolę stanu technicznego przewodów kominowych. Zawsze lepiej zapobiegać niż usuwać później powstałe szkody, pożar komina szczególnie uwzględniając współczesne przewody kominowe, które powiedzmy sobie szczerze na pożar sadzy nie są odporne.
W przypadku rzadko użytkowanego kominka lub pieca, kontrola jest nadal zalecana corocznie Podczas wykonywania okresowej kontroli stanu technicznego przewodów kominowych lub inspekcji video nie rzadko odkrywamy wady lub inne problemy, które mogą być powodem poważnej awarii i wymagają podjęcia działań, nawet jeśli czyszczenie przewodu kominowego nie jest potrzebne.
Jeśli nie korzystasz z okresowej kontroli stanu technicznego, inspekcji raz w roku, jeśli masz jakiekolwiek problemy z wydajnością przewodów kominowych, kominkiem lub piecem grzewczym Nie czekaj – czekając i bagatelizując te sprawy prawie zawsze wyniki skutkują dodatkowymi naprawami, niewspółmiernie wyższymi kosztami, a czasami niestety utratą mienia.
Oczyszczenie takiego kanału to bardzo trudna, żmudna i bardzo ciężka praca. Nie wspomnę o kosztach. W niektórych przypadkach nie ma możliwości oczyszczenia tak bardzo zanieczyszczonego sadzą szklistą przewodu kominowego, w przypadku jedynego źródła ogrzewania np. kominkiem staje się to nie lada problemem.
Nasada kominowa typu „strażak”. Zanieczyszczony przewód kominowy.
Zapłon sadzy w przewodzie kominowym i czopuchu łączącym kocioł węglowy z kanałem doprowadził do pożaru.
Bardzo zanieczyszczony przewód kominowy od kominka, sadza smolista (kreozot) brak możliwości oczyszczenia preparatami chemicznymi posiadającymi właściwości katalityczne.

Planujesz kominek, piec lub kuchnię kaflową? Marzysz o piecu chlebowym lub do pizzy?

Skorzystaj z naszej oferty:

+48 504 481 668, maciekburdzy@gmail.com, kaflarnia-zduny.pl.

Świadczymy usługi na terenie całej Polski.

Wybrane artykuł