maciekburdzy@gmail.com

Zduńskie opowieści to serwis o kaflach, piecach i kominkach. Przedstawia dawne urządzenia grzewcze. Pokazuje zdjęcia, ciekawostki historyczne, rysunki, własne i cudze artykuły oraz odkrycia i wspomnienia. Zawiera i informuje o wydarzeniach z branży zduńskiej oraz wystawach muzealnych. Wywołuje uczucia od melancholii po uśmiech. Buduje zamiłowanie do dawnych rzeczy, które przeminęły oraz promuje kulturę ognia.

Dom bauera w Swobnicy

Posted On 13 sie 2013
Comment: Off
Całkiem niedawno (odwiedzając po raz kolejny zamek/pałac) pokręciliśmy się autem po Swobnicy, w której wg jednego z portali ogłoszeniowych znajdował się dom na sprzedaż, a w nim piękne piece kaflowe.
Cena domu potrafi odstraszyć potencjalnego nabywcę, natomiast miłośnika zabytków i dawnego zduństwa – zdecydowanie przyciągnąć :-).
Dom jest jednym z najładniejszych budynków w okolicy. Wygląda jak prawdziwy dworek, jednak jego przedwojennym właścicielem nie był szlachcic czy junkier a przedwojenny zamożny rolnik, o którym współcześni mieszkańcy mawiają : bauer.
Dom jest od 1945 roku w rękach jednej rodziny pochodzącej z kresów wschodnich .
Dziś wygląda jakby przez wszystkie te lata nic się nie zmieniło… a czas stanął w miejscu.
Taki prawdziwy skansen…podróż w przeszłość.
A w jego wnętrzu sztukaterie, portale drzwiowe, kuchenki oraz trzy przepiękne piece kaflowe (dodatkowo jeden zwykły oraz kolejny zabytkowy, rozebrany i zabezpieczony w piwnicy).
Dzięki wielkiej gościnności gospodarzy poznaliśmy historię rodziny oraz cały dom wraz ze wszystkimi zabytkowymi pomieszczeniami gospodarczymi.
Następnym razem, na zaproszenie gospodarzy pojawimy się w nim jesienią, kiedy posadzone przez niemieckiego bauera jabłka  będą soczyste i dojrzałe.

 

About the Author