maciekburdzy@gmail.com

Zduńskie opowieści to serwis o kaflach, piecach i kominkach. Przedstawia dawne urządzenia grzewcze. Pokazuje zdjęcia, ciekawostki historyczne, rysunki, własne i cudze artykuły oraz odkrycia i wspomnienia. Zawiera i informuje o wydarzeniach z branży zduńskiej oraz wystawach muzealnych. Wywołuje uczucia od melancholii po uśmiech. Buduje zamiłowanie do dawnych rzeczy, które przeminęły oraz promuje kulturę ognia.

Naczelnym zadaniem naszej fundacji jest ochrona zabytków architektury i przyrody, a w szczególności zabytkowych zespołów dworskich, pałacowych i zamkowych, krzewienie kultury narodowej, a także promowanie i kultywowanie tradycji zduńskich oraz dawnego rzemiosła artystycznego, w tym również „ginących” zawodów.

Jednym z celów statutowych jest działalność wydawnicza. Na naszym koncie jest już kilka publikacji, wydanych we współpracy z SOFTVISION ze Szczecina oraz z INFO STUDIO z Lublina.

Oto one:

 

M. Burdzy

Leksykon zakładów ceramicznych na terenie dzisiejszej Polski produkujących kafle piecowe. XVIII–XXI wiek.

Lublin, 2020

Leksykon zawierający ponad 900 firm i zakładów w blisko 400 miejscowościach na terenie całej Polski. Wszystkie podzielono alfabetycznie według województw. Oprócz podstawowych danych typu: adres przedsiębiorstwa, rok założenia, zmiany właścicielskie, autor prezentuje też zakres oferowanych usług, wielkość produkcji, liczbę pracowników, zdobyte na wystawach nagrody.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

M. Grzybek, J. Ciąder, M. Burdzy

Historia kaflarni w Zdunach. 1858-1945

Lublin, 2019

Monografia poświęcona dawnej kaflarni w Zdunach. Książeczka, to zbiór wspomnień o rodzinie Reimannów oraz o dawnych pracownikach i współpracownikach kaflarni, która funkcjonowała od 1858 roku od 1945 roku.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

M. Burdzy

Krótka historia krakowskich zdunów

Lublin, 2017

Publikacja przedstawiająca historię krakowskich zdunów i garncarzy. Powstała na podstawie wnikliwej kwerendy materiałów archiwalnych.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

M. Burdzy

Urządzenia kultury ogniowej na terenie powiatu wągrowieckiego

Szczecin, 2014

Pierwsza w Polsce regionalna kwerenda.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

M. Burdzy

Szczeciński styl czyli niezwykłe piece szczecińskiej manufaktury Georga Kepplera

Szczecin, 2013

Publikacja  została wydana w formie poręcznego albumu przedstawiającego pełną kolekcję wzorów pieców i kominków z kafli z wyżej wymienionej manufaktury, budowanych w stylach historycznych na terenie Szczecina na przełomie XIX i XX wieku.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

M. Burdzy

Zamki, pałace i dwory Ziemi Zachodniopomorskiej – Powiat policki

Szczecin, 2012

Rejestr fotografii oraz krótki rys historyczny obejmujący dzieje danej miejscowości, opis budowli, a także informacje o dawnych właścicielach majątków. Kontynuacja serii w Encyklopedii Pomorza Zachodniego – pomeranica. pl.

Link do haseł autora.