maciekburdzy@gmail.com

Zduńskie opowieści to serwis o kaflach, piecach i kominkach. Przedstawia dawne urządzenia grzewcze. Pokazuje zdjęcia, ciekawostki historyczne, rysunki, własne i cudze artykuły oraz odkrycia i wspomnienia. Zawiera i informuje o wydarzeniach z branży zduńskiej oraz wystawach muzealnych. Wywołuje uczucia od melancholii po uśmiech. Buduje zamiłowanie do dawnych rzeczy, które przeminęły oraz promuje kulturę ognia.

Fastfire

 

01

Czarne – połemkowska wieś w Beskidzie Niskim – tam mieszka i tworzy Jurek Szczepkowski –www.jurekszczepkowski.pl
To jedno z niewielu miejsc w Polsce, gdzie można zdobyć doświadczenie w ceramice wypalanej drewnem. Podobnie jak Marta i Jacek  z Michałówka, Jurek wypala drewnem kamionkę i porcelanę i często jest to ceramika związana z herbatą – czyli w skrócie to co jest mi najbliższe.

Piec w Czarnem powstał w oparciu o projekt F. Olsena – typ fastfire – jest to w pewnym sensie podwojony fenix – posiada dwa paleniska.
Piece określana jako fastfire dzięki dużej powierzchni paleniska (na całej długości pieca) i konstrukcji z lekkiej cegły                                   izolacyjnej są bardzo ekonomiczne w spalaniu drewna i dają możliwość szybkiego                                                                 osiągnięcia końcowej temp. ok. 1300st. C

Tu kilka zdjęć z remontu pieca i z wypału

02 03 04 05 06 07 08 09 10 11 12 13

Grzegorz Ośródka   www.ogama.pl

 

Planujesz kominek, piec lub kuchnię kaflową? Marzysz o piecu chlebowym lub do pizzy?

Skorzystaj z naszej oferty:

+48 504 481 668, maciekburdzy@gmail.com, kaflarnia-zduny.pl.

Świadczymy usługi na terenie całej Polski.

 

 

 

 

 

Wybrane artykuł