maciekburdzy@gmail.com

Zduńskie opowieści to serwis o kaflach, piecach i kominkach. Przedstawia dawne urządzenia grzewcze. Pokazuje zdjęcia, ciekawostki historyczne, rysunki, własne i cudze artykuły oraz odkrycia i wspomnienia. Zawiera i informuje o wydarzeniach z branży zduńskiej oraz wystawach muzealnych. Wywołuje uczucia od melancholii po uśmiech. Buduje zamiłowanie do dawnych rzeczy, które przeminęły oraz promuje kulturę ognia.

Historia Wolfshöher Tonwerke

Historia prężnej firmy – koncernu “szamotowego” Wolfshöher Tonwerke powstałej w 1856 roku.

tłumaczenie tekstu z j. niemieckiego: Artur Kocimski

Około połowy 19. stulecia pewien właściciel cegielni w Schnaittach przeniósł swoje przedsiębiorstwo (między innymi gazownię) do Norymbergii. Tu  po raz pierwszy zetknął się z ogniotrwałymi pustakami, stosowanymi w szerokim zakresie do budowy palenisk a które  do tego czasu były sprowadzane z Anglii w bardzo wysokich cenach. Od razu spostrzegł on możliwość większego zysku, ponieważ na swojej drodze do Norymbergii zaobserwował wiele śladów ogniotrwałej glinki. Tym człowiekiem był Lorenz Wolf, który widząc swoją szansę na rozwój biznesu zapoczątkował produkcję szamotu w Rollhofener Höhe 1856 roku. Dzięki temu Wolfshöher Tonwerke należy do jednego z najstarszych producentów ogniotrwałych wyrobów w Niemczech. W  1869 roku właściciel zakładu  złożył wniosek o założenie na Rollhofener Höhe (wzgórzu) siedliska pod nazwą  „Wolfshöhe“, na co  otrzymał zgodę od króla Bawarii.

Firmenbild_1870_05 Zakład numer I Wolfshöhe 1870

1878 roku, tuż po śmierci założyciela przedsiębiorstwa,  jeszcze niewielki zakład, ale podążający właściwą ścieżką rozwoju, został przejęty przez jego syna Georga Wolfa. A dzięki jego wyraźnemu  technicznemu usposobieniu udało  się przeprowadzić znaczące zmiany w parku maszynowym. Wprowadził on m.in. opatentowany w Niemczech  i za granicą piec o nazwie „System Wolf” – co umożliwiło znaczne podniesienie jakości i mocy przerobowych zakładu. Ponadto, wybudowanie nowej linii kolejowej Neukirchen – Simmelsdorf w roku 1897 włączyło zakład w sieć kolei, co w tamtych czasach dało możliwość dostaw towarowych a to było dużą przewagą nad konkurencją. Zaraz potem, obok stacji kolejowej Rollhofen powstał zakład numer II, w którym skoncentrowano produkcję kształtek szamotowych, podczas gdy w zakładzie numer I produkowano wyłącznie klinkier,  ówcześnie bardzo poszukiwany towar. W następstwie dalszego rozwoju w roku 1902 przedsiębiorstwo zakupiło złoża glinki w Großbellhofen, dzięki czemu Georg Wolf zabezpieczył sobie na długi czas surowiec niezbędny do produkcji. To wydarzenie ma do dziś  (dzięki zastosowaniu odpowiednich komponentów) wpływ na zachowanie odpowiedniej jakości i niezawodności produktów Wolfshöhe. W tym samym czasie w zakładzie było zatrudnionych około 200 osób a do początku pierwszej wojny światowej teren zbytu obejmował  całe Niemcy południowe, północną część Szwajcarii oraz  zachodnią Austrię.

Firmenbild_1906_05 Zakład numer II Rollhofen 1906

W roku 1911 pod względem formalnym i technicznym powołano spółkę „Wolfshöher Tonwerke GmbH”, w której udziałowcami zostali trzej jego synowie: Lorenz, Jakob i Georg Wolf. Tak rozpoczęła się nowa era rozwoju przedsiębiorstwa, w której osiągnięto i zabezpieczono (poprzez zastosowanie odpowiednich środków racjonalizatorskich oraz poprawienie jakości produktów) swoją wysoką pozycję na rynku. Dzięki solidnym fundamentom  oraz polityce finansowej i wiedzy technicznej Wolfshöher Tonwerke, reperkusje związane z II wojną światową nie wstrząsnęły firmą. Było to możliwe m.in dzięki stałemu zatrudnieniu pracowników, którzy w dużej mierze pracowali w fabryce jako kolejne pokolenie. Do dziś dnia, Wolfshöher Tonwerke zostało rodzinnym zakładem pracy, który już jest prowadzony w 6 pokoleniu. W nowoczesnych zakładach firmy,  przy pomocy wykwalifikowanej kadry produkuje się wysokiej jakości kształtki szamotowe oraz rury kominowe, które są uznanym produktem w całych Niemczech oraz w krajach sąsiednich.

Firmenbild_1997_05 Wolfshöher Tonwerke dzisiaj

strona internetowa producenta

 

Planujesz kominek, piec lub kuchnię kaflową? Marzysz o piecu chlebowym lub do pizzy?

Skorzystaj z naszej oferty:

+48 504 481 668, maciekburdzy@gmail.com, kaflarnia-zduny.pl.

Świadczymy usługi na terenie całej Polski.

Wybrane artykuł