maciekburdzy@gmail.com

Zduńskie opowieści to serwis o kaflach, piecach i kominkach. Przedstawia dawne urządzenia grzewcze. Pokazuje zdjęcia, ciekawostki historyczne, rysunki, własne i cudze artykuły oraz odkrycia i wspomnienia. Zawiera i informuje o wydarzeniach z branży zduńskiej oraz wystawach muzealnych. Wywołuje uczucia od melancholii po uśmiech. Buduje zamiłowanie do dawnych rzeczy, które przeminęły oraz promuje kulturę ognia.

Hobbit, czyli tam i z powrotem

Dodane: 07 Mar 2014
Komentarzy: Off

W poprzednim artykule pisałem o piecowej transformacji z pieca gazowego na elektryczny; dziś historia odwrotna – taka piecowa ironia losu;)
W życiu elektrycznego pieca przychodzi moment wymiany spiral, bo już ich kres nadszedł… W opisywanym piecu wiązało się to z praktycznie demontażem całości i sporymi kosztami – postanowiliśmy więc dać mu nowe gazowe życie, z przeznaczeniem i przystosowaniem do sodowych wypałów kamionki i porcelany. Spiralne wnętrzności zostały wyprute, dodano kilka centymetrów maty ceramicznej dla lepszej izolacji, zostały wycięte otwory na palnik, otwór do komuna, wizjer i kilka portów do “wstrzykiwania” roztworu sody.

zestaw

Piec przeszedł już swój pierwszy sodowy wypał i działa:) (jest kilka poprawek – ale to, jak już pisałem, norma) 1300st. C uzyskuje bez problemu i jak na razie soda go nie zjadła… (piece wykorzystywane do wypałów z użyciem sody czy soli, zazwyczaj służą już tylko do takiej techniki – sód silnie reaguje z materiałem izolacyjnym pieca i jest już zawsze obecny w komorze, powoli zżerając piec…)

01 003 03 04 05 06 07 08 09 10 11 12 13 14

Grzegorz Ośródka, ogama.pl

 

 

Planujesz kominek, piec lub kuchnię kaflową? Marzysz o piecu chlebowym lub do pizzy?

Skorzystaj z naszej oferty:

+48 504 481 668, maciekburdzy@gmail.com, kaflarnia-zduny.pl.

Świadczymy usługi na terenie całej Polski.