maciekburdzy@gmail.com

Zduńskie opowieści to serwis o kaflach, piecach i kominkach. Przedstawia dawne urządzenia grzewcze. Pokazuje zdjęcia, ciekawostki historyczne, rysunki, własne i cudze artykuły oraz odkrycia i wspomnienia. Zawiera i informuje o wydarzeniach z branży zduńskiej oraz wystawach muzealnych. Wywołuje uczucia od melancholii po uśmiech. Buduje zamiłowanie do dawnych rzeczy, które przeminęły oraz promuje kulturę ognia.

Jak powstają kafle?

Film pt. “Jak powstają kafle? “Tekst i zdjęcia DACER

Przedstawiamy proces wytwarzania kafli kominkowych, kafli piecowych oraz kafli kuchennych. Przedstawiony film obrazuje produkcję kafli metodą odlewania oraz ręcznego wytłaczania w formach.

W procesie odlewania zarobioną z wodą gliną wypełnia się wysuszone formy gipsowe. Forma odciąga wilgoć z wody osadzając jednocześnie na swoich wewnętrznych ściankach warstwę gliny. Pozostałą glinę wylewa się do kadzi. Po stężeniu forma jest otwierana, ukazując nam się element kaflowy. Na tym etapie możemy wykonać otwory w “rompie” ( kołnierz montażowy ). Ułatwi to wykonawcy spinanie kafli drutem zduńskim podczas montażu pieca, kominka lub kuchni. Następnie odlany kafel poddajemy umiejętnemu suszeniu. Szybkie suszenie oraz nierówne podłoże może doprowadzić do deformacji elementów. Po upływie kilku do kilkunastu dni kafle zostają wypalone a następnie szkliwione i poddane powtórnemu procesowi wypalania.

Niektóre gatunki glin wypala się jednokrotnie od razu pokryte polewą.

Jeżeli wyciskamy kafle ręcznie w formach musimy wcześniej przygotować plaster wyrobionej, wysezonowanej i wymieszanej z różnymi dodatkami gliny. Wprawnym ruchem pracownik odciska wzór na stronie licowej elementu, natomiast od strony montażowej osadza romp przygotowany z wąskiego paska gliny. Może jak w przypadku kafli odlewanych wykonać na tym etapie otwory montażowe.

Wielu zdunów z nich nie korzysta, spinając drutem jedynie krawędzie rompu z sąsiadującym elementem.

Po procesie suszenia oraz wypalenia na tzw. biskwit możemy przystąpić do malowania i zdobienia. Po wyschnięciu barwników pokrywamy lico kafla przezroczystym transparentnym szkliwem a następnie wypalamy w piecu ceramicznym.

Możemy również ten proces podzielić na dwa etapy: malowanie oraz wypalanie a następnie pokrycie szkliwem i ponowne poddanie elementów procesowi wypalania.

Cały proces może nie jest skomplikowany, wymaga jednak dużego doświadczenia, ponieważ wytwarzanie ceramiki jest dziedziną bardzo kapryśną i potrafiąca sprawić wiele niemiłych niespodzianek.

Z wytworzonych elementów ceramicznych możemy wykonać niecodzienne kominki kaflowe, piece kaflowe, kuchnie kaflowe, piece chlebowe, piece do pizzy oraz pieco-kominki, trzony kuchenne.

 

Planujesz kominek, piec lub kuchnię kaflową? Marzysz o piecu chlebowym lub do pizzy?

Skorzystaj z naszej oferty:

+48 504 481 668, maciekburdzy@gmail.com, kaflarnia-zduny.pl.

Świadczymy usługi na terenie całej Polski.

Wybrane artykuł