maciekburdzy@gmail.com

Zduńskie opowieści to serwis o kaflach, piecach i kominkach. Przedstawia dawne urządzenia grzewcze. Pokazuje zdjęcia, ciekawostki historyczne, rysunki, własne i cudze artykuły oraz odkrycia i wspomnienia. Zawiera i informuje o wydarzeniach z branży zduńskiej oraz wystawach muzealnych. Wywołuje uczucia od melancholii po uśmiech. Buduje zamiłowanie do dawnych rzeczy, które przeminęły oraz promuje kulturę ognia.

Jak powstaje ciepło?

W jaki sposób wytwarzane jest ciepło w opalanych drewnem piecach kaflowych i kominkach?

Zasadniczo chodzi tu o dobrze pojęte i prawidłowo zastosowane zjawiska fizyczne.

Wszystko rozpoczyna się od energii suchego drewna opałowego, czyli od jego wartości opałowej, szacowanej na 4 kw/h z 1 kg drewna, oraz “procesu uwalniania energii”, czyli po prostu spalania.

A więc, do “komory spalania” wkładamy 4-10 kg drewna (od 16 kw/h do 40 kw/h) i podpalamy. Związany w strukturze komórkowej węgiel jest uwalniany w postaci gazu od pewnej określonej temperatury (transformacja w gaz palny) i spalając się płomieniem wytwarza żar i ciepło. Pozostające na koniec żarzące się popioły to węglowy szkielet, który rozpada się powoli po odgazowaniu drewna.

Tyle teorii, dalej będzie ciekawie. Część z tego ciepła pozostaje w komorze spalania pieca lub kominka, niejako w epicentrum reakcji. Pozostała większa część uchodzi jednak wraz z gazami, które mogą mieć nawet 800 °C.

Ta energia może zostać w dużej części odzyskana dzięki zastosowaniu różnych systemów “wymiany ciepła”. Metalowe radiatory umożliwiają szybkie schłodzenie gazów i przetworzenie ich ciepła na gorące powietrze w dużych ilościach. Gorące gazy mogą też zostać przepuszczone przez kanał ceramicznej masy akumulacyjnej, która odbiera ciepło i gromadzi je, a następnie powoli oddaje w postaci promieniowania. Trzecia możliwość to zastosowanie płaszcza wodnego lub podobnego rozwiązania w celu podgrzania wody zasilającej domowe centralne.

Cała sztuka polega na tym, by wiedzę o wytwarzaniu energii cieplnej z użyciem drewna oraz możliwościach jej wykorzystania połączyć w taki sposób, aby końcowy efekt był dopasowany do indywidualnych potrzeb ludzi i ich przestrzeni mieszkalnej. Tylko odpowiednio skonfigurowany system grzewczy może zapewnić dobre samopoczucie mieszkańców i zadowolenie z posiadanego pieca kaflowego lub kominka.

Na tym znają się tylko fachowcy, którzy korzystając z wiedzy i długoletniego doświadczenia budują piece kaflowe i kominki dostosowane do indywidualnych warunków w określonej sytuacji.

Jako firma BRUNNER pomagamy rzemiosłu zduńskiemu, oferując wysokiej klasy produkty o powszechnie znanej jakości. Te produkty to nic innego, jak doskonale zaprojektowane i wykonane paleniska z odpowiednio dobranymi systemami odzysku ciepła. To sprawia, że BRUNNER jest tak dobrze znany, także na polskim rynku. Nasza wiedza to kompetencja. Dla Państwa oznacza to zadowolenie.

Źródło : http://pl.brunner.eu/know-how/

 

Planujesz kominek, piec lub kuchnię kaflową? Marzysz o piecu chlebowym lub do pizzy?

Skorzystaj z naszej oferty:

+48 504 481 668, maciekburdzy@gmail.com, kaflarnia-zduny.pl.

Świadczymy usługi na terenie całej Polski.

Wybrane artykuł