maciekburdzy@gmail.com

Zduńskie opowieści to serwis o kaflach, piecach i kominkach. Przedstawia dawne urządzenia grzewcze. Pokazuje zdjęcia, ciekawostki historyczne, rysunki, własne i cudze artykuły oraz odkrycia i wspomnienia. Zawiera i informuje o wydarzeniach z branży zduńskiej oraz wystawach muzealnych. Wywołuje uczucia od melancholii po uśmiech. Buduje zamiłowanie do dawnych rzeczy, które przeminęły oraz promuje kulturę ognia.

Jaki komin do kominka?

Dodane: 22 Mar 2014
Komentarzy: Off

Komin to bardzo ważny i nierozłączny element wyposażenia każdego paleniska.

Nieodpowiedni dobór systemu ewakuacji spali może być przyczyną wielu kłopotów oraz przestojów w eksploatacji.

Prawidłowy dobór systemu kominowego na etapie projektu, oraz umiejętność dopasowania paleniska do istniejącego systemu kominowego to klucz do pełnej satysfakcji z wymarzonego kominka.

Wyróżniamy w zasadzie trzy modele, na których opiera się współczesne budownictwo.

Kominy murowane z cegły pełnej czerwonej są bardzo dobrym rozwiązaniem do kominków. Regularnie czyszczony i kontrolowany komin murowany może być eksploatowany przez wiele lat. Przed przystąpieniem do projektu i budowy warto przewidzieć większy przekrój poprzeczny. Większy kanał kominowy to w zasadzie mniejszy kłopot w późniejszej eksploatacji. W przypadku zbyt dużego podciśnienia (ciąg kominowy) jest wiele sposobów na jego obniżenie, w przypadku zbyt małego ciągu kominowego w zasadzie nie występują żadne sposoby na jego poprawę, są oczywiście różne półśrodki, które krótkotrwale ratują sytuację, ale na dłuższą metę nie przynoszą zamierzonych efektów. Optymalny przekrój dla kanału murowanego to np. 270/270 mm, który wynika z normatywnych wymiarów cegły. Do tak pobudowanego kanału można podłączyć zarówno palenisko otwarte jak również wkład kominkowy. Podczas budowy komina tradycyjnego należy zwrócić szczególną uwagę na wiązanie cegieł. Podczas budowy można posiłkować się dokumentem technicznym jakim jest norma PN-89/B 10425. Należy również pamiętać, że komin tradycyjny musi być w części strychu otynkowany, oraz nie może przylegać do konstrukcji drewnianej dachu ponieważ jak każdy inny system kominowy podczas pożaru sadzy nagrzewa się na zewnątrz do temperatury powyżej zapłonu drewna.
Kominy ceramiczne zwane potocznie kominami systemowymi to gotowe prefabrykowane elementy do szybkiego montażu. Kominy systemowe zajmują mniej miejsca od kominów murowanych. Budowa ich trwa o wiele krócej jak w przypadku komina murowanego. Pomimo ogólnej opinii na temat kominów systemowych montaż wcale nie jest taki prosty. Kominy systemowe nie wybaczają błędów podczas budowy. Należy bezwzględnie przestrzegać instrukcji montażu. Kominy ceramiczne to bardzo dobry produkt, który jako kompletny system odprowadzania spalin jest odporny na pożar sadzy. Stwierdzenie „odporny na pożar sadzy” nie oznacza odporności wewnętrznych elementów ceramicznych, oznacza brak możliwości wydostania się ognia i toksycznych gazów od wewnątrz na zewnątrz w określonym czasie. Wewnętrzna kształtka ceramiczna w zasadzie zawsze ulega destrukcji i pęka ponieważ nie jest odporna na długotrwałe oddziałanie wysokich temperatur. Obudowa kominów ceramicznych z keramzytobetonu nie może przylegać do materiałów palnych. Przed podłączeniem kominka do komina systemowego zaleca się sprawdzenie parametrów technicznych zarówno paleniska jaki i przewodu kominowego.
Stalowe systemy odprowadzania spalin to bardzo dobre rozwiązanie techniczne. Systemy kominowe ze stali stopowych jako jedyne są kompatybilne ze wszystkimi urządzeniami grzewczymi, które opalane są drewnem. Normy zharmonizowane kwalifikują do budowy systemów stalowych wyłącznie stale kwasoodporne, austenityczne L50, 316L ,1.4404. Podczas montażu oraz czyszczenia kominów kwasoodpornych należy zwrócić szczególną uwagę na kontakt z innymi stalami czarnymi. Wbrew potocznym opiniom kontakt stali kwasoodpornej ze skorodowanym elementem stali czarnej doprowadza do przeniesienia się korozji. Podczas czyszczenia stalowego systemu kominowego należy korzystać wyłącznie ze szczotek kominiarskich plastikowych lub nierdzewnych. Kominy stalowe nie mogą przylegać do materiałów palnych. Podstawowe cechy systemu: bezawaryjność, brak możliwości pękania podczas wysokich temperatur (pożar sadzy) jak w przypadku kominów murowanych i systemowych, długowieczność, mała waga systemu, możliwość zainstalowania w każdych warunkach, mniejszy koszt inwestycji gotowego systemu kominowego.

Jeżeli mamy odpowiedni przewód kominowy, to wszystko w porządku.

Co w przypadku gdy brak optymalnego komina ?

Nowy system kominowy można zainstalować w dowolnym miejscu. Budujemy kominki, piece i pieco-kominki kompleksowo wraz z systemem ewakuacji spalin.

Przykładowa instalacja, markowy system odprowadzania spalin Poujoulat:

kominki komin bezwycztstkowy

Wykonanie otworów w stropach. Usytuowanie kominka i podłączenie pierwszych elementów systemu kominowego.

dach1

Wykonanie szczelnego przejścia w dachu, montaż termoizolowanego systemu kominowego.

dach2

Zakończenie montażu. Można bezpiecznie korzystać z nowego paleniska.

Mariusz Kibitlewski www.kominiarze.pl

 

Planujesz kominek, piec lub kuchnię kaflową? Marzysz o piecu chlebowym lub do pizzy?

Skorzystaj z naszej oferty:

+48 504 481 668, maciekburdzy@gmail.com, kaflarnia-zduny.pl.

Świadczymy usługi na terenie całej Polski.

Wybrane artykuł