maciekburdzy@gmail.com

Zduńskie opowieści to serwis o kaflach, piecach i kominkach. Przedstawia dawne urządzenia grzewcze. Pokazuje zdjęcia, ciekawostki historyczne, rysunki, własne i cudze artykuły oraz odkrycia i wspomnienia. Zawiera i informuje o wydarzeniach z branży zduńskiej oraz wystawach muzealnych. Wywołuje uczucia od melancholii po uśmiech. Buduje zamiłowanie do dawnych rzeczy, które przeminęły oraz promuje kulturę ognia.

Kafle piecowe z Dębiny

sk
Sławomir Kalinowski – 28.06.2006
 
 
Strona ta przedstawia różne ozdobne kafle znalezione w mrocznych zakamarkach domu, ale też zdobyte z innych miejsc. W miarę możliwości kafle wykorzystywane będą w odbudowywanych piecach. Dla tych, które nie będą miały zastosowania w piecach, znajdzie się inne miejsce do wyeksponowania ich uroku.
PICT5508
Jeden z kafli znalezionych w jakimś kącie w Dębianach. Pochodzi z rozebranego, miejscowego pieca. Był w kawałkach, które posklejałem. Ptaszkowi brak jednak głowy.
 112_1216
Miejscowy, dębiański kafel. Jest ich prawie komplet na koronę pieca. Na tym kaflu też jest ptaszek z odgryzioną głową. Czyżby grasował tu kiedyś pies na ceramiczne ptaszki?
112_1215
Kolejny, dębiański kafel. Nie wiem jednak, od jakiego jest pieca. Nie znalazłem do niego żadnego innego pasującego kafla.
112_1212
Miejscowe kafle w kolorze butelkowej zieleni. Zostały jednak tylko dwa. Innych nie ma. Widziałem jeszcze w parku powyrzucane zwykłe płaskie i narożne kafle w tym kolorze.
119_1967
Korona od pieca przywiezionego z Katowic. Piec jest jednak zdekompletowany. Kafel jest nieszkliwiony, pomalowany kilkoma warstwami farby. Pochodzi z przełomu XIX i XX wieku.

PICT1589

Kafel centralny z pieca z przełomu XIX i XX wieku. Kafel jest nieszkliwiony, pomalowany srebrną farbą. Kafel posiada stylistykę sugerującą styl secesyjny.

 

PICT1691

Kafel ten był z tyłu pieca, który rozbierałem w Borku Wielkopolskim. Zastępował on inny, brakujący kafel. Piec pochodził sprzed I wojny światowej, a ten kafel wygląda na znacznie starszy. Szkliwo na nim jest nierówne, z ciemnymi gródkami.

Źródło : http://debiany.pl/

Planujesz kominek, piec lub kuchnię kaflową? Marzysz o piecu chlebowym lub do pizzy?

Skorzystaj z naszej oferty:

+48 504 481 668, maciekburdzy@gmail.com, kaflarnia-zduny.pl.

Świadczymy usługi na terenie całej Polski.

Wybrane artykuł