maciekburdzy@gmail.com

Zduńskie opowieści to serwis o kaflach, piecach i kominkach. Przedstawia dawne urządzenia grzewcze. Pokazuje zdjęcia, ciekawostki historyczne, rysunki, własne i cudze artykuły oraz odkrycia i wspomnienia. Zawiera i informuje o wydarzeniach z branży zduńskiej oraz wystawach muzealnych. Wywołuje uczucia od melancholii po uśmiech. Buduje zamiłowanie do dawnych rzeczy, które przeminęły oraz promuje kulturę ognia.

Kaflowe piece wracają do mody

Nawet w telewizji to zauważono…

 

Robi się coraz chłodniej, sezon grzewczy jeszcze się nie rozpoczął. Ale ci, którzy mają dom na wsi i kaflowy piec – na chłód nie narzekają. Kaflowe piece wracają do mody, ale fachowców, którzy potrafią je postawić nie ma zbyt wielu.

uid_9ecfea118414cd24a3d61144c8b77f061349608532706_width_700_play_0_pos_3_gs_0

Dobry zdun – to już prawdziwa rzadkość. Stawianie kaflowego pieca to bardzo odpowiedzialne zadanie. Poza tym to zajęcie trudne i jak przekonuje mistrz – brudne.

Podstawa to dobra glina. Trzeba ją wymieszać z wodą – tak aby miała konsystencję masła. Nie może kleić się do rąk, bo po wyschnięciu będzie pękać. Wszystko trzeba robić z wielkim wyczuciem.

Do każdego kafla – zdun nakłada tyle polnych kamieni – ile tylko zdoła się zmieścić. To one trzymają ciepło. Gdyby nie one piec szybko by wystygł, a dzięki kamieniom – jest ciepły jeszcze przez dobę od wygaśnięcia ognia.

Jak mówi Mikołaj Plasun – Pierwszy piec zrobiłem dla siebie, później dla sąsiada, dla następnego sąsiada, dla szwagra. I tak – postawił ich już ponad sto pięćdziesiąt. Przestał liczyć. Traktuje swoją pracę jak pasję. I próbuje nauczyć fachu syna.

Taki piec ma wszystko co potrzebne w kuchni. Jest miejsce na pieczenie chleba, duchówka – czyli mały piekarnik i wreszcie palenisko, na którym można piec, gotować, smażyć i ogrzewać dom. Wystarczy raz na jakiś czas oczyścić popielnik, odsunąć właściwy szyber i wszystko działa jak należy. Oczywiście pod warunkiem, że piec jest dobrze postawiony.

Tradycyjny wiejski dom nie może istnieć bez takiego pieca. Oprócz wszystkich swoich użytkowych funkcji – spełnia jeszcze jedną – patrząc w trzaskający ogień łatwo się rozmarzyć.

(mc)
za: Obiektyw TVP Białystok

źródło : http://www.tvp.pl/bialystok/aktualnosci/inne/kaflowe-piece-wracaja-do-mody/8737582

 

Planujesz kominek, piec lub kuchnię kaflową? Marzysz o piecu chlebowym lub do pizzy?

Skorzystaj z naszej oferty:

+48 504 481 668, maciekburdzy@gmail.com, kaflarnia-zduny.pl.

Świadczymy usługi na terenie całej Polski.

Wybrane artykuł