maciekburdzy@gmail.com

Zduńskie opowieści to serwis o kaflach, piecach i kominkach. Przedstawia dawne urządzenia grzewcze. Pokazuje zdjęcia, ciekawostki historyczne, rysunki, własne i cudze artykuły oraz odkrycia i wspomnienia. Zawiera i informuje o wydarzeniach z branży zduńskiej oraz wystawach muzealnych. Wywołuje uczucia od melancholii po uśmiech. Buduje zamiłowanie do dawnych rzeczy, które przeminęły oraz promuje kulturę ognia.

Kąt garncarza

Jako, że serwis www.zdunskieopowiesci.pl musi się rozwijać i trafiać do szerszych kręgów, należy co pewien czas wprowadzać coś nowego :-).

Uroczyście ogłaszam, że na łamach tej strony pojawi się KĄT GARNCARZA.

Wiadomo od zawsze, że  zduństwo,  wyłoniło się bezpośrednio z garncarstwa. To najpierw średniowieczni garncarze wypalali garnki i budowali piece, gdzie wykorzystywali swoje wyroby. Dopiero w późniejszych czasach te dwa zawody zostały wyodrębnione. Jednakże, bez garncarstwa nie byłoby dziś zduństwa. Jak dawniej, tak i dzisiaj, te dwie profesje są nierozerwalnie połączone tradycją i niekiedy kroczą wciąż wspólną drogą. Do dziś pewni garncarze budują piece ze swoich wypalonych kafli… Wciąż w języku angielskim potter, a w niemieckim töpfer  oznaczają zduna i garncarza.

Jeszcze na początku XX wieku w niektórych regionach naszego kraju stosowano nazwę zdun i garncarz jako jeden tytuł zawodowy.

Encyklopedya powszechna kieszonkowa wraz ze słownikiem wyrazów obcych w języku polskim używanych.bmp

 Encyklopedya powszechna kieszonkowa wraz ze słownikiem wyrazów obcych w języku polskim używanych

1

Encyklopedyia podręczna ilustrowana według 2-go najnowszego wydania Macierzy Polskiej we Lwowie, uzupełniona i opracowana do użytku naszych czytelników

Michała Arcta słownik ilustrowany języka polskiego 1916.bmp

Michała Arcta słownik ilustrowany języka polskiego 1916

 

Tak więc, historia garncarstwa nierozerwalnie jest związana ze zduństwem i kulturą ognia. Poznamy więc ją… a także urządzenia piecowe, rodzaje glazur i wiele, wiele ciekawostek.

Garncarstwo poszło dalej… to ceramika w pełnym znaczeniu tego słowa. To sztuka użytkowa i niebanalne ręcznie wykonane dzieła… a wszystkie z gliny i niekiedy z szamotu…

Zapraszam do KĄTA GARNCARZA!

 

About the Author

Wybrane artykuł