maciekburdzy@gmail.com

Zduńskie opowieści to serwis o kaflach, piecach i kominkach. Przedstawia dawne urządzenia grzewcze. Pokazuje zdjęcia, ciekawostki historyczne, rysunki, własne i cudze artykuły oraz odkrycia i wspomnienia. Zawiera i informuje o wydarzeniach z branży zduńskiej oraz wystawach muzealnych. Wywołuje uczucia od melancholii po uśmiech. Buduje zamiłowanie do dawnych rzeczy, które przeminęły oraz promuje kulturę ognia.

Serdecznie witamy na wyjątkowej witrynie:  Zduńskie Opowieści!

Nasza witryna w formie portalu, przedstawia dawne urządzenia grzewcze. Pokazuje zdjęcia, ciekawostki historyczne, rysunki, własne i cudze artykuły oraz odkrycia i wspomnienia. Zawiera i informuje o wydarzeniach z branży zduńskiej oraz wystawach muzealnych. Wywołuje uczucia od melancholii po uśmiech. Buduje zamiłowanie do dawnych rzeczy, które przeminęły oraz promuje kulturę ognia.
Nasza witryna, to jedno z działań statutowych Fundacji Ochrony Zabytków Monumenta Poloniae, polegających na promowaniu i utrwalaniu tradycji rzemiosła zduńskiego i ceramicznego.
Portal został podzielony na kilka działów…
Archiwalia przeniosą Państwa do minionych czasów,
Rozmaitości wywołają zduński mętlik,
Technika to dział dla wytrwałych,
Kąt garncarza da możliwość wirtualnego poczucia gliny,
Biblioteka to wydawnictwa, które warto mieć a z pewnością przewertować a
Miejsca, to obiekty ze zduńskimi okazami…
Wydarzeniami warto być na bieżąco.

 

Miłośnicy zduństwa, kaflarstwa, ceramiki i architektury nie znajdą tu nudy.

Poza portalem, od czasu do czasu organizujemy zloty, konferencje i wystawy, a także warsztaty ceramiczne i zduńskie.
Jak na taką małą organizację, pełno nas w mediach i niekiedy jesteśmy doceniani .
Całe nasze życie zawodowe i prywatne, kręci się wokół ceramiki, kafli i zduństwa.
Czasem coś napiszemy innym a razem wydamy jakąś publikację.
Ponoć nazywa się to pasją
Jeździmy na targi, zwiedzamy muzea, inwentaryzujemy i fotografujemy…

W styczniu 2023 roku otworzyliśmy małe muzeum ale wyjątkowe i z prawdziwego zdarzenia.

Oto my:

Maciej Burdzy (ur. 1973,  Szczecin)

Mistrz zduński (blisko 25 lat doświadczenia). Zakochany w piecach, kaflach i ceramice. Dokonał pełnej kwerendy materiałów archiwalnych i zarejestrował większość zduńskich obiektów na terenie Pomorza Zachodniego. Jest miłośnikiem budownictwa rezydencjonalnego w zakresie zamków, pałaców i dworów na terenie Pomorza i Nowej Marchii oraz autorem haseł do Encyklopedii Pomorza ZachodniegoW 2012 roku, wydał publikację  „Zamki, pałace i dwory ziemi szczecińskiej. Powiat policki”. Pod koniec 2013 roku, wydał publikację pt. „Szczeciński styl czyli niezwykłe piece szczecińskiej manufaktury Georga Kepplera”, przedstawiającą ofertę zapomnianej kaflarni. W 2014 roku, wydał publikację pt. „Urządzenia kultury ogniowej na terenie powiatu wągrowieckiego” przedstawiającą historię, piece i kominki, zdunów i kominiarzy z omawianego terenu. Publikował swoje artykuły na łamach ogólnopolskich kwartalników: „Kominek”, „Świat Kominków”, „KominkiPro”, „Kominiarz Polski” oraz w „Dzienniku Stargardzkim”, w „Przedsiębiorcy Zachodniopomorskim” a także, w periodyku „Szczeciner”. Jest członkiem Fundacji Ochrony Zabytków „Monumenta Poloaniae”.  W 2014 roku, był inicjatorem oraz współorganizatorem wystaw i konferencji: „Cztery kąty i piec piąty” w Szczecinie oraz  „Nie święci garnki lepią” w Poznaniu. W czerwcu 2014 roku, zorganizował  I Ogólnopolski Zlot Zdunów.  Jest inicjatorem powołania i był pierwszym Starszym nieformalnego Cechu Zdunów Polskich. Został nominowany i zdobył zaszczytne drugie miejsce w plebiscycie Człowiek Roku – Krotoszyn 2015. Jest inicjatorem kampanii społecznej Ocalmy krakowskie piece (o akcji w krakowskim radiu Eska). We wrześniu 2016 roku, we Wrocławiu,  zorganizował II Ogólnopolski Zlot Zdunów i konferencję „Garncarz z błota narobi złota”. W lipcu 2017 roku wydał publikację pt. „Krótka historia krakowskich zdunów”. Wiosną 2019 roku zdobył zaszczytny tytuł Osobowość Roku 2018 (powiat krotoszyński, kategoria:  biznes) w plebiscycie Głosu Wielkopolskiego. W latach 2014-2019 w imieniu Fundacji Monumenta Poloniae prowadził kaflarnię w Zdunach k/Krotoszyna. Od 2014 roku organizuje warsztaty zduńskie. W 2019 roku, wraz z Marią Grzybek i Jarosławem Ciądrem, opublikował publikację pt. „Historia kaflarni w Zdunach. 1858-1945”. W lutym 2020 roku, opublikował „Leksykon zakładów ceramicznych na terenie dzisiejszej Polski produkujących kafle piecowe XVIII–XXI wiek”. Jest prezesem firmy ZDUŃSKIE OPOWIEŚCI Sp. z o.o. w ramach której, świadczy profesjonalne usługi zduńskie oraz konserwatorskie w zakresie zabytkowych pieców i kominków. Ponadto prowadzi MUZEUM ZDUŃSKIE OPOWIEŚCI w Szczecinie. Więcej o pasji? Obejrzyj wywiad… 

Maria Grzybek (ur. 1989,  Poznań)

Artysta – ceramik. Zakochana w starych piecach kaflowych. Jej zduńskie korzenie sięgają 1938 roku, kiedy to dziadek Marian, urodzony w Zdunach, jak 16-latek rozpoczął naukę w zawodzie: zdun, u boku mistrza Stanisława Petruli z Jarocina. Dziadek złożył egzamin czeladniczy w 1946 roku w Szczecinie a mistrzowski w 1957 roku w Poznaniu. Świadczył usługi do 1987 roku w Pleszewie, z którego pochodzi Maria. Ona to projektuje graficznie, rzeźbi w glinie, maluje, ilustruje, restauruje i odtwarza. Jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu na kierunkach: (Studia I i II stopnia) Restauracja i Rekonstrukcja Ceramiki i Szkła, (Studia I stopnia) Projektowanie Ceramiki oraz (Studia II stopnia) Sztuka i Wzornictwo Ceramiki. W latach 2019-2020 ukończyła studia podyplomowe na WSB w Poznaniu, na kierunku : Przygotowanie Pedagogiczne.  W roku szkolnym 2008/2009 nagrodzona stypendium Prezesa Rady Ministrów. W 2014 roku nagrodzona Stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za wybitne osiągnięcia. W 2015 roku nagrodzona Stypendium Artystyczne. Nagroda Starosty Pleszewskiego. W 2015 roku zdobyła zaszczytny tytuł Człowiek Roku 2014. Powiat pleszewski w plebiscycie Głosu Wielkopolskiego. W 2019 roku, wraz z Maciejem Burdzy i Jarosławem Ciądrem, opublikowała publikację pt. „Historia kaflarni w Zdunach. 1858-1945”. Publikowała swoje artykuły w „Szkło i Ceramika”  oraz „Kronika Wielkopolska” nr 3 (163). W ramach działalności Fundacji Monumenta Poloniae współprowadzi Muzeum Zduńskie Opowieści w Szczecinie. Prowadzi warsztaty ceramiczne i indywidualne lekcje. Jest Współtwórcą Muzeum Zduńskie Opowieści w Szczecinie. Współwłaściciel firmy ZDUŃSKIE OPOWIESCI Sp. z o.o. 

 

Zuzanna Wolińska (ur. 2001, Szczecin)

Czeladnik – sztukator. Absolwentka Zespołu Szkół Budowlanych im. Kazimierza Wielkiego w Szczecinie; kierunek: Technik renowacji elementów architektury. Praktyki zawodowe m.in. w Willi Lentza i kolegiacie NMP w Stargardzie. Związana z nasza pracownią od 2020 roku na zasadzie wolontariatu i praktyk. Od 2021 roku zatrudniona na stanowisku sztukator-renowator.