maciekburdzy@gmail.com

Zduńskie opowieści to serwis o kaflach, piecach i kominkach. Przedstawia dawne urządzenia grzewcze. Pokazuje zdjęcia, ciekawostki historyczne, rysunki, własne i cudze artykuły oraz odkrycia i wspomnienia. Zawiera i informuje o wydarzeniach z branży zduńskiej oraz wystawach muzealnych. Wywołuje uczucia od melancholii po uśmiech. Buduje zamiłowanie do dawnych rzeczy, które przeminęły oraz promuje kulturę ognia.

Witamy na stronie Pracowni zduńsko-ceramicznej Fundacji Monumenta Poloniae.

Nasza działalność, to przede wszystkim pasja oraz realizacja działań statutowych fundacji, polegających na promowaniu i utrwalaniu tradycji rzemiosła zduńskiego i ceramicznego.

Świadczymy profesjonalne usługi zduńskie i zajmujemy się sprzedażą oraz renowacją starych pieców kaflowych.

 

Oto my:

Maciej Burdzy (ur. 1973,  Szczecin)

Mistrz zduński (blisko 25 lat doświadczenia). Zakochany w piecach, kaflach i ceramice. Dokonał pełnej kwerendy materiałów archiwalnych i zarejestrował większość zduńskich obiektów na terenie Pomorza Zachodniego. Jest miłośnikiem budownictwa rezydencjonalnego w zakresie zamków, pałaców i dworów na terenie Pomorza i Nowej Marchii oraz autorem haseł do Encyklopedii Pomorza ZachodniegoW 2012 roku, wydał publikację  „Zamki, pałace i dwory ziemi szczecińskiej. Powiat policki”. Pod koniec 2013 roku, wydał publikację pt. „Szczeciński styl czyli niezwykłe piece szczecińskiej manufaktury Georga Kepplera”, przedstawiającą ofertę zapomnianej kaflarni. W 2014 roku, wydał publikację pt. „Urządzenia kultury ogniowej na terenie powiatu wągrowieckiego” przedstawiającą historię, piece i kominki, zdunów i kominiarzy z omawianego terenu. Publikował swoje artykuły na łamach ogólnopolskich kwartalników: „Kominek”, „Świat Kominków”, „KominkiPro”, „Kominiarz Polski” oraz w „Dzienniku Stargardzkim”, w „Przedsiębiorcy Zachodniopomorskim” a także, w periodyku „Szczeciner”. Jest członkiem Fundacji Ochrony Zabytków „Monumenta Poloaniae”.  W 2014 roku, był inicjatorem oraz współorganizatorem wystaw i konferencji: „Cztery kąty i piec piąty” w Szczecinie oraz  „Nie święci garnki lepią” w Poznaniu. W czerwcu 2014 roku, zorganizował  I Ogólnopolski Zlot Zdunów.  Jest inicjatorem powołania i był pierwszym Starszym nieformalnego Cechu Zdunów Polskich. Został nominowany i zdobył zaszczytne drugie miejsce w plebiscycie Człowiek Roku – Krotoszyn 2015. Jest członkiem Słowackiego Cechu Zdunów i Małopolskiego Cechu Zdunów i Zawodów Pokrewnych. Jest inicjatorem kampanii społecznej Ocalmy krakowskie piece (o akcji w krakowskim radiu Eska). We wrześniu 2016 roku, we Wrocławiu,  zorganizował II Ogólnopolski Zlot Zdunów i konferencję „Garncarz z błota narobi złota”. W lipcu 2017 roku wydał publikację pt. „Krótka historia krakowskich zdunów”. Wiosną 2019 roku zdobył zaszczytny tytuł Osobowość Roku 2018 (powiat krotoszyński, kategoria:  biznes) w plebiscycie Głosu Wielkopolskiego. W latach 2014-2019 w imieniu Fundacji Monumenta Poloniae prowadził kaflarnię w Zdunach k/Krotoszyna. Od 2014 roku organizuje warsztaty zduńskie. W 2019 roku, wraz z Marią Grzybek i Jarosławem Ciądrem, opublikował publikację pt. „Historia kaflarni w Zdunach. 1858-1945”. W lutym 2020 roku, opublikował „Leksykon zakładów ceramicznych na terenie dzisiejszej Polski produkujących kafle piecowe XVIII–XXI wiek”. W ramach działalności gospodarczej fundacji, świadczy profesjonalne usługi zduńskie oraz konserwatorskie w zakresie zabytkowych pieców i kominków. Na wiosnę 2022 roku planuje otwarcie MUZEUM ZDUŃSKIE OPOWIEŚCI w Szczecinie. Więcej o pasji? Obejrzyj wywiad… 

Maria Grzybek (ur. 1989,  Poznań)

Artysta – ceramik. Zakochana w starych piecach kaflowych. Jej zduńskie korzenie sięgają 1938 roku, kiedy to dziadek Marian, urodzony w Zdunach, jak 16-latek rozpoczął naukę w zawodzie: zdun, u boku mistrza Stanisława Petruli z Jarocina. Dziadek złożył egzamin czeladniczy w 1946 roku w Szczecinie a mistrzowski w 1957 roku w Poznaniu. Świadczył usługi do 1987 roku w Pleszewie, z którego pochodzi Maria. Ona to projektuje graficznie, rzeźbi w glinie, maluje, ilustruje, restauruje i odtwarza. Jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu na kierunkach: (Studia I i II stopnia) Restauracja i Rekonstrukcja Ceramiki i Szkła, (Studia I stopnia) Projektowanie Ceramiki oraz (Studia II stopnia) Sztuka i Wzornictwo Ceramiki. W latach 2019-2020 ukończyła studia podyplomowe na WSB w Poznaniu, na kierunku : Przygotowanie Pedagogiczne.  W roku szkolnym 2008/2009 nagrodzona stypendium Prezesa Rady Ministrów. W 2014 roku nagrodzona Stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za wybitne osiągnięcia. W 2015 roku nagrodzona Stypendium Artystyczne. Nagroda Starosty Pleszewskiego. W 2015 roku zdobyła zaszczytny tytuł Człowiek Roku 2014. Powiat pleszewski w plebiscycie Głosu Wielkopolskiego. W 2019 roku, wraz z Maciejem Burdzy i Jarosławem Ciądrem, opublikowała publikację pt. „Historia kaflarni w Zdunach. 1858-1945”. Publikowała swoje artykuły w „Szkło i Ceramika”  oraz „Kronika Wielkopolska” nr 3 (163). W ramach własnej działalności gospodarczej, jest współpracownikiem i podwykonawcą Fundacji Monumenta Poloniae w zakresie projektowania graficznego oraz renowacji i rekonstrukcji kafli piecowych. Prowadzi warsztaty ceramiczne i indywidualne lekcje. Jest Współtwórcą powstającego Muzeum Zduńskie Opowieści w Szczecinie.

 

Zuzanna Wolińska (ur. 2000, Szczecin)

Czeladnik – sztukator. Absolwentka Zespołu Szkół Budowlanych im. Kazimierza Wielkiego w Szczecinie; kierunek: Technik renowacji elementów architektury. Praktyki zawodowe m.in. w Willi Lentza i kolegiacie NMP w Stargardzie. Związana z nasza pracownią od 2020 roku na zasadzie wolontariatu i praktyk. Od 2021 roku zatrudniona na stanowisku sztukator-renowator.

Marek Siemiński (ur. 1974 r,  Szczecin)

Zdunponad 20-letnie doświadczenie. Biegły w tradycyjnej i nowoczesnej technologii.