maciekburdzy@gmail.com

Zduńskie opowieści to serwis o kaflach, piecach i kominkach. Przedstawia dawne urządzenia grzewcze. Pokazuje zdjęcia, ciekawostki historyczne, rysunki, własne i cudze artykuły oraz odkrycia i wspomnienia. Zawiera i informuje o wydarzeniach z branży zduńskiej oraz wystawach muzealnych. Wywołuje uczucia od melancholii po uśmiech. Buduje zamiłowanie do dawnych rzeczy, które przeminęły oraz promuje kulturę ognia.

Myśląc o prawdziwym piecu kaflowym musimy zdać sobie sprawę, że popularny wkład kominkowy nie spełni wymagań tego urządzenia. Do tego typu realizacji potrzebne jest specjalne palenisko piecowe o większej wytrzymałości i innych parametrach, które jest przystosowane do przyjmowania znacznie większych niż przy wkładach kominkowych obciążeń cieplnych. Wkład piecowy nie może być podłączony bezpośrednio do przewodu dymowego, lecz powinien współpracować z różnego rodzaju odbiornikami ciepła, typu masa kumulacyjna, kanały lub wymiennik wodny.

Kominki akumulacyjne w systemie mieszanym łączą kominek konwekcyjny z efektywnością pieca akumulacyjnego. Największą zaletą tego rozwiązania jest wysoka efektywność grzewcza przy zachowaniu prawdziwej wizji ognia kominkowego. Przy budowie kominków grzewczych stosuje się masy akumulacyjne, w różnej postaci i kształtach. Spaliny z paleniska wkładu kominkowego kierowane są do kanałów ceramicznych lub nasadowych krążków tworzących masę akumulacyjną. Przechowują one energię cieplną na następnych kilka do kilkunastu godzin. Masa akumulacyjna w kominku zajmuje znacznie mniejszą objętość niż szamotowa w piecu kaflowym, spełnia jednak doskonale swoje zadanie ze względu na znacznie większą gęstość. Obudowa kominka wykonana jest z materiałów ceramicznych, dobrze przewodzących ciepło, takich jak kafle piecowe, płyty lub cegły szamotowe. Do budowy wykorzystuje się tynki i inne materiały zduńskie przystosowane do wysokich temperatur. Ciepło oddawane jest przede wszystkim za pomocą promieniowania całej powierzchni kominka.

Jesteśmy przedstawicielem renomowanych, oferujących wkłady kominkowe i piecowe, które idealnie wpisują się w proponowane bryły kominków, ze względu na design i parametry grzewcze. Z szacunku do naszych Klientów, do budowy stosujemy materiały najwyższej jakości. W ten sposób powstają wysokiej jakości  pieco-kominki, przy których nasi Klienci rozkoszują się ogniem, a naturalne ich ciepło wykorzystują do tworzenia zdrowej i miłej atmosfery.

Oferujemy wkłady kominkowe i materiały akumulacyjne sprawdzonych producentów (kliknij w logo):