maciekburdzy@gmail.com

Zduńskie opowieści to serwis o kaflach, piecach i kominkach. Przedstawia dawne urządzenia grzewcze. Pokazuje zdjęcia, ciekawostki historyczne, rysunki, własne i cudze artykuły oraz odkrycia i wspomnienia. Zawiera i informuje o wydarzeniach z branży zduńskiej oraz wystawach muzealnych. Wywołuje uczucia od melancholii po uśmiech. Buduje zamiłowanie do dawnych rzeczy, które przeminęły oraz promuje kulturę ognia.

Ruiny pałacu w Goszczu

Posted On 27 lip 2014
Comment: Off

Bywam w różnych miejscach które mnie zachwycają…

To jednak było wyjątkowe, ponieważ poza zachwytem wywołało wielki smutek.

Chodzi o ruiny przepięknego pałacu w Goszczu (niem. Goschütz), w województwie dolnośląskim, w powiecie oleśnickim, gminie Twardogóra.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Pałac rodziny von Reinbachów jak czytamy w wikipedii : wybudowano w latach 1730-1740 na miejscu XII-wiecznego zamku. Strawił go jednak ogromny pożar w 1749 r. W latach 1749-1755 powstał nowy pałac wg projektu śląskiego architekta epoki baroku, Karla Martina Frantza. Całość zespołu dworsko-pałacowego zgrupowano wkoło prostokątnego dziedzińca, którego oś główną stanowił budynek pałacu. Prowadziły do niego trzy bramy wjazdowe. Do stycznia 1945 r. obiekt ten należał do rodziny Reichenbachów, potem zajęły go wojska radzieckie, a następnie oddano go w zarząd miejscowej administracji.

Tak niegdyś wyglądał:

obraz22569

obraz22571Źródło: http://eksploratorzy.com.pl/viewtopic.php?t=6486

a tak wyglądały kominki:

obraz22573 obraz22584Źródło : http://eksploratorzy.com.pl/viewtopic.php?t=6486

W wigilię Bożego Narodzenia 1947 r. wybuchł pożar w pałacu. Pomimo akcji jednostek straży pożarnej pałac doszczętnie spłonął i nigdy nie został odbudowany.

Dziś z kominków pozostało tylko wspomnienie…

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Stan na lipiec 2014 r.

 

About the Author