Krótko o miśnieńskich kaflarniach braci Teichertów…
Teichert-Werke
Meissener Ofen und Porzellanfabrik vorm. Carl Teichert
Meissen / Miśnia
Jedna z najbardziej znanych kaflarni w historii. Na podstawie jej wyrobów, powstało określenie „kafle miśnieńskie”. Fabryka pieców i porcelany Meissner Ofen- und Porzellanfabrik (dawniej C. Teichert), została założona w 1863 roku, przez Johanna Friedricha Carla Teicherta, mistrza garncarskiego z Królewskiej Manufaktury Porcelany w Miśni. W latach 1863-1868, kierownikiem zakładu, był jego brat, Johann Friedrich Ernst Teichert. Carl zmarł w wieku 41 lat, w 1871 roku. W 1876 roku, firma stała się spółką akcyjną. W 1885 roku, w fabryce pracowało 460 osób. W 1891 roku, rozpoczęto produkcję płytek ściennych i podłogowych W 1902 roku, przedsiębiorstwo zatrudniało 530 pracowników i posiadało swoje przedstawicielstwa w m.in. Stuttgarcie, Dreźnie, Lipsku i w Wiedniu. Kafle z tych fabryk, reklamowało wiedeńskie przedsiębiorstwo Knapp & Simmel: Niezrównane pod względem gatunku i piękna są słynne w świecie Meissnera piece kaflowe (…).W 1926 roku, Meissner Ofen- und Porzellan Fabrik kupiło fabrykę porcelany Stockhardt & Schmidt Eckert i nabyło udziały w Ernst Teichert GmbH i Meissner Wandplattenwerke Saxonia GmbH . W 1930 roku zaprzestano produkcji porcelany.
W 1869 roku, Johann Friedrich Ernst Teichert (brat), założył swoją fabrykę kafli Sächsische Ofen-Fabrik vormals Ernst Teichert Meissen (później Sächsische Ofen- und Chamottewaaren-Fabrik vorm. E. Teichert) w dzielnicy Miśni Cölln. W 1884 roku, założył fabrykę porcelany. Zmarł w październiku 1886 roku. Po jego śmierci, zakładem zarządzał syn Christian Teichert. W 1901 roku, przedsiębiorstwo zostało przekształcone w spółkę akcyjną Ernst Teichert GmbH. W 1902 roku, fabryka zatrudniała 600 pracowników. W 1902 roku, obok zakładów dwóch Teichertów, w Miśni prosperowała Meissner Chamotteofen-Fabrik, vormals Theodor Alex. Markowsky, Actien Gesselschaft in Meissen, która zatrudniała 100 robotników. W 1905 roku, firma Markowsky’ego została przejęta przez Ernst Teichert GmbH. W 1913 roku, w zakładzie pracowało 700 osób.
W 1934 roku, nastąpiło połączenie trzech wymienionych fabryk w jeden koncern Teichert-Werke i od tego czasu posługiwano się nazwą handlową Stadt Meißen. Po II wojnie światowej, zakład został znacjonalizowany i po tym okresie, funkcjonował jako VEB Plattenverke.