maciekburdzy@gmail.com

Zduńskie opowieści to serwis o kaflach, piecach i kominkach. Przedstawia dawne urządzenia grzewcze. Pokazuje zdjęcia, ciekawostki historyczne, rysunki, własne i cudze artykuły oraz odkrycia i wspomnienia. Zawiera i informuje o wydarzeniach z branży zduńskiej oraz wystawach muzealnych. Wywołuje uczucia od melancholii po uśmiech. Buduje zamiłowanie do dawnych rzeczy, które przeminęły oraz promuje kulturę ognia.

Leksykon zakładów ceramicznych na terenie dzisiejszej Polski produkujących kafle piecowe XVIII–XXI wiek

Od Wydawcy:

Jest to pierwsza tego typu publikacja na krajowym ryku wydawniczym. „To swego rodzaju hołd złożony tym wszystkim, którzy niegdyś tworzyli piękne rzeczy: od formowania gliny, przez kafle, po budowę pieców, które dawały ciepło i bezpieczeństwo oraz architektoniczne piękno…” – pisze we wstępie Maciej Burdzy.

Autor wykonał tytaniczną pracę, przeszukując wszelkie możliwe źródła: księgi adresowe, kalendarze, rejestry i czasopisma. W efekcie tej kilkuletniej kwerendy powstał leksykon zawierający ponad 900 firm i zakładów. Niektóre w trakcie działalności funkcjonowały pod wieloma nazwami, co autor skrzętnie odnotowuje. Były zlokalizowane w blisko 400 miejscowościach na terenie całej Polski. Wszystkie podzielono alfabetycznie według województw. Oprócz podstawowych danych typu: adres przedsiębiorstwa, rok założenia, zmiany właścicielskie, autor prezentuje też zakres oferowanych usług, wielkość produkcji, liczbę pracowników, zdobyte na wystawach nagrody. Przywołuje fragmenty gazetowych anonsów, w których odnaleźć można ducha tamtych odległych czasów.

 

Zainteresowany kupnem?

KLIKNIJ!