maciekburdzy@gmail.com

Zduńskie opowieści to serwis o kaflach, piecach i kominkach. Przedstawia dawne urządzenia grzewcze. Pokazuje zdjęcia, ciekawostki historyczne, rysunki, własne i cudze artykuły oraz odkrycia i wspomnienia. Zawiera i informuje o wydarzeniach z branży zduńskiej oraz wystawach muzealnych. Wywołuje uczucia od melancholii po uśmiech. Buduje zamiłowanie do dawnych rzeczy, które przeminęły oraz promuje kulturę ognia.

Mój pierwszy gazowy…

…piec 🙂

001

Moje doświadczenia z wysokimi temperaturami zaczęły się właśnie od niego. Materiałem izolacyjnym wykorzystanym przy budowie były mata i płyty krzemowe. “Napęd” daje gaz propan-butan z butli i palnik dekarski.
To mały piec – ok. 60l, bezproblemowo uzyskuje temp. 1300st. C i daje możliwość zmiany atmosfery pieca (pozwala na wypały redukcyjne).
W jego historii był “epizod sodowy” 🙂 czyli wypał kamionki, w którym szkliwo powstaje z połączenia sodu wprowadzonego do komory pieca podczas wypału i dwutlenku krzemu z gliny – szkliwo sodowe (krzemian sodu)

002 003

Obecnie jest piecem elektrycznym… do wypalanie biskwitu (ceramika wypalana jest najczęściej dwukrotnie – pierwszy wypał właśnie biskwitowy w okolicach 900st. C zmienia glinę w ceramikę i umożliwia bezpieczniejsze i wygodniejsze szkliwienie, drugi “na ostro” już ze szkliwem w temperaturach dostosowanych do masy i szkliwa w zakresie ok. 1000-1300st. C).

004 005

Grzegorz Ośródka www.ogama.pl

 

Planujesz kominek, piec lub kuchnię kaflową? Marzysz o piecu chlebowym lub do pizzy?

Skorzystaj z naszej oferty:

+48 504 481 668, maciekburdzy@gmail.com, kaflarnia-zduny.pl.

Świadczymy usługi na terenie całej Polski.

Wybrane artykuł