maciekburdzy@gmail.com

Zduńskie opowieści to serwis o kaflach, piecach i kominkach. Przedstawia dawne urządzenia grzewcze. Pokazuje zdjęcia, ciekawostki historyczne, rysunki, własne i cudze artykuły oraz odkrycia i wspomnienia. Zawiera i informuje o wydarzeniach z branży zduńskiej oraz wystawach muzealnych. Wywołuje uczucia od melancholii po uśmiech. Buduje zamiłowanie do dawnych rzeczy, które przeminęły oraz promuje kulturę ognia.

Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej

Jest takie muzeum w Polsce któremu przyświeca piękna myśl Wiesława Myśliwskiego :
A chłopska dusza niech sobie w muzeum odpocznie za te wszystkie wieki.
Należy się jej. Niech świadczy ludziom, że byli kiedyś chłopi.
To Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej, w województwie podkarpackim.
Nie byłem tam. Ale to co znalazłem w sieci o działaniach pracowników muzeum zapiera dech w sercu.
Jak sami piszą, misją muzeum jest : “zachowanie dla następujących po sobie pokoleń świadectwa i obrazu ich tożsamości. Tę służbę społeczną realizujemy przez badanie i dokumentowanie uwarunkowań, wpływów i zjawisk dorobku kulturowego Lasowiaków i Rzeszowiaków oraz gromadzenie, przechowywanie i udostępnianie jego materialnych świadectw. Działalność owa ogniskuje się wokół ekspozycji dawnego budownictwa wsi i miasteczek, przedstawianej jako model możliwie bliski rzeczywistemu obrazowi życia. Jest to rozległy zakres działania także w sensie geograficznym, gdyż obejmuje całą północną część województwa podkarpackiego”.
 
Śledząc historię, zapowiedzi i relacje z wydarzeń oraz profil na portalu społecznościowym Facebook, znalazłem kilka ciekawych fotografii, które warto pokazać szerzej… To relacje z warsztatów kulinarnych, które były prowadzone przy pomocy tradycyjnych i czynnych urządzeń zduńskich, tzw. trzonów kuchennych. Nie były to zwyczajne pokazy. To prawdziwe palenie w piecach kuchennych i przygotowywanie smakołyków. Żywe działania! I to w tym wszystkim jest niesamowite! Różni ludzie, kobiety i mężczyźni, osoby starsze i młodsze, razem działają i kultywują dawne zwyczaje. A wszystko w połączeniu z dawnymi urządzeniami, które kiedyś były w każdym domu…
Muzeum posiada bogatą ofertę. Od zwiedzania skansenu, przez sesje zdjęciowe i jazdę konną, po możliwość upieczenia własnych przysmaków na ruszcie, na świeżym powietrzu. Ponadto znajduje się tam sklepik z wyrobami rękodzielniczymi i kawiarnia. Sam skansen, to teren podzielony na trzy sektory : wejściowy, lasowiacki i rzeszowski. A w nich można zobaczyć m.in. dworki, wiatrak, młyn wodny i kilka tradycyjnych zagród.
Oferta bardzo interesująca… Muzeum wpisuję do moich “niezbędnych wizyt”.
Więcej informacji o muzeum :  http://www.muzeumkolbuszowa.pl/ oraz na Facebooku.
Oto kilka zdjęć z opisanych warsztatów znalezionych na Facebooku:

Planujesz kominek, piec lub kuchnię kaflową? Marzysz o piecu chlebowym lub do pizzy?

Skorzystaj z naszej oferty:

+48 504 481 668, maciekburdzy@gmail.com, kaflarnia-zduny.pl.

Świadczymy usługi na terenie całej Polski.

Wybrane artykuł