maciekburdzy@gmail.com

Zduńskie opowieści to serwis o kaflach, piecach i kominkach. Przedstawia dawne urządzenia grzewcze. Pokazuje zdjęcia, ciekawostki historyczne, rysunki, własne i cudze artykuły oraz odkrycia i wspomnienia. Zawiera i informuje o wydarzeniach z branży zduńskiej oraz wystawach muzealnych. Wywołuje uczucia od melancholii po uśmiech. Buduje zamiłowanie do dawnych rzeczy, które przeminęły oraz promuje kulturę ognia.

Niegdyś mogła tutaj mieszkać zamożna rodzina – Elżbieta Sej

Oryginalna wanna z końca XIX wieku, kredens, piec. Zachowana stolarka okienna. Pięknie ozdobione drzwi i posadzka – taka sama jak w kościele. Wszystko w jednym ze szczecińskich mieszkań, które w swym niemal oryginalnym kształcie zostało zachowane przez obecną właścicielkę.

(…)  Piec jako dzieło sztuki

Niektórych rzeczy nie udało się ocalić z powodu dużego zniszczenia, niektóre z braku umiejętności. W jednym z pokojów stoi piękny piec. Właściwie trudno powiedzieć, że jest to rzecz pospolita, a nie dzieło sztuki, element ozdobny. Pani Władysława przypomina sobie, że dokładnie taki sam piec stał także w drugim pokoju.

Przez trzy lata szukaliśmy zduna, żeby ten piec postawił w takiej samej formie. No ale to tylko Niemcy umieli, a tutaj zduna niemieckiego nie było i nikt tego nie chciał zrobić. Niestety, wtedy nie było Internetu, musieliśmy szukać na własną rękę, nikogo się nie znalazło i piec poszedł… Bardzo mi się ten piec podobał, ale dzieci były małe, było zimno i coś trzeba było zrobić. – wspomina Pani Władysława.

Narożny,biały piec kaflowy typu “berlińskiego”. Najprawdopodobniej zbudowany z kafli wyprodukowanych w jednej z 40 manufaktur dawniej istniejących w Velten k/Berlina. Jest to piec dwuskrzyniowy, zwieńczony secesyjnym gzymsem(“korona”) oraz ozdobiony ażurowymi drzwiczkami żeliwnymi maskującymi tzw.kawiarkę.- mówi Maciej Burdzy, zdun.Cały artykuł i zdjęcia – kliknij (www.wszczecinie.pl)

 

Planujesz kominek, piec lub kuchnię kaflową? Marzysz o piecu chlebowym lub do pizzy?

Skorzystaj z naszej oferty:

+48 504 481 668, maciekburdzy@gmail.com, kaflarnia-zduny.pl.

Świadczymy usługi na terenie całej Polski.

 
 
 

 

 

Wybrane artykuł