Niegdyś w Przemyślu…
SCHWARZ i SKA
Wzmianka o zakładzie w 1899 roku: Schwarz i Składany Kaflarnia przy ul Polnej. Wzmianka w 1910 roku. Właścicielem kaflarni był Józef Schwarz. Zakład funkcjonował przy ul. Zyblikiewicza 9. W 1912 roku jego warsztat został przejęty przez M. Brandstättera.
MICHAŁ BUĆ. FABRYKA KAFLI
Właścicielem zakładu był Michał Buć (ur. 1876 r.). Kaflarnia powstała najprawdopodobniej w 1905 roku. Wzmianka w 1913 roku. W księgach adresowych wzmiankowano Jana, Jędrzeja, Szymona i Michała Bucia jako uczących się rzemiosła kaflarskiego.
ANNA BRAND. FABRYKA KAFLI
M. BRANDSTÄTTER i BRANDT (BRAND).
PIERWSZA PRZEMYSKA FABRYKA PIECÓW KAFLOWYCH
Fabryka powstała w 1904 roku. Właścicielami spółki byli Maurycy Brandstätter kupiec z Przemyśla (nie posiadał karty rzemieślniczej) i Anna Brandt. Przedmiot przedsiębiorstwa: wyrób i sprzedaż pieców i kucheń kaflowych. Spółka funkcjonowała w latach 1905-1907. Wcześniej Anna Brandt prowadziła swoją kaflarnię w Wilczy pod Przemyślem przy ul. Cichej (dzisiejsza Smolki).
PIERWSZA KONCESJONOWANA FABRYKA KAFLI RAPPAPORTA I MARGULIESA
J.M. RAPPAPORT. FABRYKA KAFLI
Wzmianka w 1906 roku jako spółka Pierwsza Koncesjonowana Fabryka kafli Rappaporta i Marguliesa. Anonsowano: Jedyne i niezrównane w dobroci, piękności, trwałości i dobrem paleniu, są nasze piece kaflowe, kominki, kuchnie, wanny kąpielowe i.t.d. i.t.d. . Wyrób krajowy! Ceny nizkie! (…) Biuro sprzedaży i wystawy: Pasaż Gansa. Wzmianka w 1913 roku. Kaflarnia funkcjonowała przy ul. Polnej 268. Samodzielnym właścicielem był Józef Majer Rappaport. W 1931 roku filia/oddział fabryki kafli w Krzeszowicach został wydzierżawiony Spółdzielni „Kafel” – być może zbieżność nazwisk.
M. BRANDSTÄTTER & MARGULIES.
FABRYKA WYROBÓW KAFLOWYCH I GLINIANYCH
Firma była przedstawicielem L. & c. Hardmuth. W anonsie podano: Wykładanie ścian i wanien z płytek porcelanowych. Posadzki steingutowe. Fabryka na Wilczu. Biuro ul. Dworskiego 13. W innym anonsie napisano: Piece kaflowe naszego wyrobu, tak białe jak i kolorowe, odznaczają się poprawnym rysunkiem, trwałością i taniością. Maurycy Brandstätter nie posiadał karty rzemieślniczej, w związku z tym wchodził w spółki. Około 1908 roku prowadził firmę razem z D. Marguliesem. Wzmianka w 1912 roku. W 1916 roku firma przy ul. Dworskiego 13 prowadziła sklep z kaflami wyposażony w telefon. M. Brandstätter prowadził działalność związaną z kaflami jeszcze w 1929 roku.
PIOTR ŚWISTEK i S-KA. KAFLE I CERAMICZNE WYROBY
Właścicielem zakładu był Piotr Świstek (ur. 1856 r.). Kaflarnia powstała najprawdopodobniej w 1902 roku. Wzmianka w 1913 roku. Zakład funkcjonował przy ul. Lipowej Górnej (obecnie ul. Lelewela i część ul. Okrzei). W 1910 roku kaflarnia mieściła się przy ul. Mokrej 7 (plac przy ul. Mokrej 9). Prawdopodobnie wspólnikiem Piotra Świstka był Jan Lesiak (niewykluczone że prowadził warsztat przy ul. Mokrej 7 samodzielnie – wzmianka w 1910 roku). Zakład istniał do 1916 roku.
JULIAN i KONSTANTY SKŁADANY. KAFLARSTWO
Wzmianka o zakładzie w 1901 roku. Julian Składany (ur.1861 r.) prowadził warsztat pod adresem: Garbarze, ul. Polna 268. Po 1889 roku wyjechał do Lwowa. Budynki jego kaflarni zostały przejęte przez Józefa Rappaporta. Konstanty Składany (ur. 1856 r.) prowadził warsztat przy ul. Wilczej 650. W 1902 roku zlikwidował produkcję i wyjechał do Lwowa.