maciekburdzy@gmail.com

Zduńskie opowieści to serwis o kaflach, piecach i kominkach. Przedstawia dawne urządzenia grzewcze. Pokazuje zdjęcia, ciekawostki historyczne, rysunki, własne i cudze artykuły oraz odkrycia i wspomnienia. Zawiera i informuje o wydarzeniach z branży zduńskiej oraz wystawach muzealnych. Wywołuje uczucia od melancholii po uśmiech. Buduje zamiłowanie do dawnych rzeczy, które przeminęły oraz promuje kulturę ognia.

Dwór w Niepołcku

Posted On 04 wrz 2013
Comment: Off
Gdy w 2011 roku odwiedziłem dwór w Niepołcku (niem. Niepölzig), byłem przekonany o tym, że to moja ostatnia wizyta w tym miejscu. Nie chciałem kolejny raz widzieć rezydencji  z której  pozostały tylko zgliszcza. A wtedy wszystko na to wskazywało. Zarośnięty park, brak możliwości dostania się do środka i … sypiący się szachulcowy budynek… Dwór wyglądał na porzucony. A takich sytuacji widziałem już wiele. Bowiem bez ogrzewania, bez niezbędnych remontów i gospodarza zabytkowe dwory i pałace, po pewnym czasie stają się kupą gruzu… Niepołcko założone przez kołbackich cystersów  naprawdę przygnębiało …
Tymczasem, na wiosnę 2013 roku, przeczytałem o dotacji przeznaczonej na ten obiekt. I to, między innymi było powodem naszej wizyty w tym miejscu. Okazało się, że XVIII-wieczny dwór jest remontowany. Ba, praktycznie przywracany do życia. Jego właściciele, czyli Stowarzyszenie na rzecz dziedzictwa „Młyn -Papiernia” walczą z przeciwnościami i odbudowują obiekt. Dziś nie wygląda imponująco ale tego wymaga rekonstrukcja, by zacząć od kwestii fundamentalnych.
Wymieniono dach, wzmocniono konstrukcję, uprzątnięto teren. Teraz zbierany jest materiał na tradycyjne wypełnienie szachulcowych ścian. Także wnętrze zostanie przywrócone do dawnego stanu. Założeniem jest, by dwór był oryginalny, bez jakichkolwiek przeróbek, zbudowany według norm tradycyjnego rzemiosła. To ważne, ponieważ jest jedynym zachowanym obiektem zbudowanym w konstrukcji szachulcowej znajdującym się na tym terenie.
Dla miłośników zduństwa to równie istotne. We wnętrzu, choć na ten czas zniszczone, znajdują się dwa ceglane kominki,  które w przyszłości ponownie będą zdobić i ogrzewać. Już są plany, co do nowego komina… choć ten stary, w postaci „portek” jest bardzo interesujący. Kominki znajdują się w jednej ścianie, na dwóch poziomach budynku. Są skromne i proste. Nie wywołują uczucia : UFF, ale ważne jest to, że zachowały się jako relikt dziedzictwa dawnych zdunów.
Prace trwają i radować się należy, że dwukondygnacyjny dwór założony na rzucie prostokąta, kryty dachem mansardowym,  należący niegdyś do wielu znamienitych rodów, odzyska swój blask. W to, entuzjastycznie wierzy  jego opiekun, pan Jerzy Milewski.
Dwór w Niepołcku znajduje się w bliskiej odległości od Barlinka, w powiecie myśliborskim, w województwie zachodniopomorskim. Aby dojechać ze Szczecina zajmie nam to około 1,5 h. Nie jest to więc daleko. A kolejną jego atrakcją jest ponad dwustuletni park o powierzchni 7 ha, położony nad rzeczką Płonią,  z okazami platanów klonolistnych, żywotników i dębów szypułkowych.
Inną ciekawostką, w odległości kilku kilometrów, przy głównej drodze (w granicach administracyjnych Barlinka) znajduje się zjawiskowe miejsce. To MŁYN-PAPIERNIA należące do wspomnianego stowarzyszenia, właścicieli dworu, gdzie warto spędzić kilka chwil a jego mili gospodarze oprowadzą i opowiedzą ciekawe historie…  o papierni, o młynie i o Niepołcku…
Warto odwiedzić to miejsce i  śledzić historię dworu. Już niedługo stanie się wielką atrakcją i prawdziwą perłą regionu, w której, w blasku ognia z kominka, będziemy mogli się zrelaksować…
Więcej informacji o działaniach Stowarzyszenia:

http://www.mlynpapiernia.org.pl/

Dwór w Niepołcku po 1945 roku – zasoby archiwum WUOZ w Szczecinie

Dwór w Niepołcku po 1945 roku- zasoby archiwum WUOZ w Szczecinie
Dwór w Niepołcku po 1945 roku- zasoby archiwum WUOZ w Szczecinie
Dwór w Niepołcku po 1945 roku- zasoby archiwum WUOZ w Szczecinie
Niepołcko – stan dworu w 2011 r. – autor : M.Burdzy
Niepołcko – stan dworu w 2011 r. – autor : M.Burdzy
Niepołcko – stan dworu w 2011 r. – autor : M.Burdzy
Niepołcko – stan dworu w 2011 r. – autor : M.Burdzy
Niepołcko – stan dworu w lecie 2013 r. – autor : M.Burdzy
Niepołcko – stan dworu w lecie 2013 r. – autor : M.Burdzy
Kominek w dworze w Niepołcku w lecie 2013 r. – autor : M.Burdzy
Kominek w dworze w Niepołcku w lecie 2013 r. – autor : M.Burdzy
    Kominek i rozebrany komin (portki) na piętrze w dworze w Niepołcku w lecie 2013 r.
 – autor : P. Kosicki (www.swobnica.org) 

 

About the Author