maciekburdzy@gmail.com

Zduńskie opowieści to serwis o kaflach, piecach i kominkach. Przedstawia dawne urządzenia grzewcze. Pokazuje zdjęcia, ciekawostki historyczne, rysunki, własne i cudze artykuły oraz odkrycia i wspomnienia. Zawiera i informuje o wydarzeniach z branży zduńskiej oraz wystawach muzealnych. Wywołuje uczucia od melancholii po uśmiech. Buduje zamiłowanie do dawnych rzeczy, które przeminęły oraz promuje kulturę ognia.

Piec, czy kominek? A może pieco-kominek?

Przeglądając wiele ofert i rozwiązań technicznych można z powodzeniem dostać zawrotu głowy.

Co wybrać, aby w przyszłości nie okazało się, że kominek pozostanie wyłącznie meblem, z którego będziemy korzystali raczej niechętnie i niezmiernie rzadko. Otóż należy sobie zadać jedno podstawowe pytanie. Jaki jest cel tej inwestycji?

Na co należy zwrócić szczególną uwagę?

Nowe warunki techniczne dla budynków mieszkalnych stawiają coraz większy nacisk na oszczędzanie energii. Począwszy od roku 2014, a skończywszy na razie na roku 2021 zapotrzebowanie ciepła dla nowo budowanych domów jednorodzinnych ma spadać od 120 do 70 [kWh/(m2 · rok)] W tym okresie będą zachodziły zmiany również w budowie pieców i kominków. Jednym słowem na przełomie kilku, kilkunastu lat zmieni się bardzo dużo.

Tytułem przykładu posłużę się domem współcześnie budowanym na poziomie powiedzmy 80-120 kWh/m2/rok, który ma 100 m2 powierzchni mieszkalnej. Zamierzamy w nim wybudować kominek. Stary zwyczaj każe przyjąć 1 kW mocy paleniska na każde 10 m2 ogrzewanej powierzchni. Zastanawiamy się nad wyborem kominka o mocy 10, a może 12 kW z lekkim zapasem mocy. W porządku, tak było kiedyś, kiedy straty ciepła przez ściany, okna, wentylację były olbrzymie. W tym konkretnym przypadku to absurd. Podaje przykład: w zwykłym kominku dokonujemy załadunku drewna np. 10 kg i spalamy to wszystko przez godzinę. Zakładając, że jeden kg spalonego w kominku drewna przez godzinę dostarczy nam około 3 kW mocy, przez tę konkretną godzinę przy nadmienionym załadunku dostarczymy do pomieszczenia, w którym zainstalowano palenisko około 30 kW. Gwarantuje, że nikt nie wytrzyma długo w takiej temperaturze w budynku spełniającym nowoczesne standardy energooszczędności. Przegrzewanie domów to proces bardzo niekorzystny, o sprawach zdrowotnych już nie wspomnę. Gorąco, gorąco i jeszcze raz gorąco.

Nie dobrnęliśmy do końca, a już mamy praktycznie odpowiedz na pierwsze pytanie. Wobec tego, jak się to przedstawia w stosunku do współczesnych pieców i pieco-kominków? Otóż sprawa wygląda następująco: załadunek drewna jak wyżej 10 kg. Czas spalania jw. 1 godzina. I tu ciekawostka odkryta bardzo dawno temu. Piec lub pieco-kominek z dużą pamięcią energii wytworzonej w procesie spalania będzie oddawał zgromadzone ciepło np. przez dziesięć godzin laminarnie i bezpiecznie. Trzy kW na godzinę nie przegrzeje nawet bardzo energooszczędnego budynku, najzdrowsze promieniowanie podczerwone pozwoli osiągnąć pełną satysfakcję oraz konkretne oszczędności na paliwach nieodnawialnych tzn. prąd, gaz. W ten konkretny sposób dbamy również o środowisko naturalne. Wspomagamy ogrzewanie budynku wykorzystując najtańszą energię odnawialną jakim jest drewno. Oszczędzamy energię nieodnawialną, której wytworzenie jak wszyscy wiemy z ekologią raczej za wiele nie ma nic wspólnego. Dodatkowo stajemy się niezależni (bezpieczeństwo energetyczne). Weźmy na przykład tylko to, co tak niedawno miało miejsce. Krótkotrwały huragan, wg. mediów 41 tysięcy domów i mieszkań w Polsce bez prądu. Wszystkie nawet najbardziej nowoczesne urządzenia i systemy grzewcze zasilane prądem nie wykluczając współczesnych kotłów gazowych miały długą przerwę w eksploatacji. Na szczęście nie było dotkliwych ujemnych temperatur. Posiadacze kominków i pieców na drewno w tym okresie na pewno doskonale wiedzą o co chodzi. Podsumowując, dla nowoczesnych budynków mieszkalnych zaleca się stosowanie palenisk małej mocy rzędu nawet 3-6 kW. Posiadanie niezależnego, najtańszego w eksploatacji i jak dotąd najzdrowszego ogrzewania na pewno się opłaca.

Mariusz Kibitlewski

piecowy 2

Źródło : http://www.kominkiart.pl/warto-wiedziec.html

 

Planujesz kominek, piec lub kuchnię kaflową? Marzysz o piecu chlebowym lub do pizzy?

Skorzystaj z naszej oferty:

+48 504 481 668, maciekburdzy@gmail.com, kaflarnia-zduny.pl.

Świadczymy usługi na terenie całej Polski.

Wybrane artykuł