maciekburdzy@gmail.com

Zduńskie opowieści to serwis o kaflach, piecach i kominkach. Przedstawia dawne urządzenia grzewcze. Pokazuje zdjęcia, ciekawostki historyczne, rysunki, własne i cudze artykuły oraz odkrycia i wspomnienia. Zawiera i informuje o wydarzeniach z branży zduńskiej oraz wystawach muzealnych. Wywołuje uczucia od melancholii po uśmiech. Buduje zamiłowanie do dawnych rzeczy, które przeminęły oraz promuje kulturę ognia.

Piece opancerzone

 Goniec Wielkopolski: najtańsze pismo codzienne dla wszystkich stanów 1884.08.07 R.8 Nr181

 Orędownik: pismo dla spraw politycznych i społecznych 1904.06.07 R.34 Nr128

   Międzynarodowe Targi w Poznaniu: 1-8 maja 1927: urzędowy spis wystawców
Orędownik: ilustrowane pismo narodowe i katolickie 1936.02.16 R.66 Nr39

 

Archiwalny artykuł :
       W zakresie wytwórczosci kafli i pieców kaflowych jedno z czołowych bezsprzecznie miejsc zajmuje istniejląca jui od lat 150, Fabryka Piecóww Kafllowych Fr. J. Masadyński w Poznaniu.
      Zakres wytwórczości Fabryki obejmuje zarówno produkcję kafli piecowych jak i budowę pieców ceramicznych oraz opancerzonych. SzczegóInie te ostatnie, znajdujące zastosowanie we wszystkich wypadkach gdzie zachodzi obawa zewnętrznego uszkodzenia pieca zasługują na specjalne omówienie, a to ze wzgledu  na swe wartosci termiczne i konstrukcyjne.
      Otóż jak wynika z protokułu specjalnej komisji wojskowej D. O. K. Poznań. wyłonionej na skutek rozkazu Dep. Intendentury M.S.  Wojsk. r. 8540-62 Insp. 32 Bud., piece system Masadyński,   z powodu znacznie silniejszego nagrzewania są bezwzględnie ekonomiczniejsze w użyciu od podobnych pieców innych systemów. Przeprowadzone przez powyższą komisję ścisłe badania wykazałyże przy użyciu 3-ch kg węgla, najwyższa temperatura pieca syst. Masadyński wyniosła 40st. C,  podczas gdy renomowany piec innego systemu wykazał zaledwie 21″ C.
        Również z podobnie dodatnią oceną N. I. K. P. spotkały się kafle produkcji Firmy Fr. J. Masadyński.
        Pozatem specjalnoscią Firmy jest budowa pieców własnej konstrukcji dla mieszkań jednoizbowych, których glowną zaletą jest ścisle przystosowanie ich do kubatury ogrztewanego pomieszczenia, co pozwala na daleko idące oszczędzanie paliwa. W końcu stwierdzic nalezy,  że urządzenia techniczne Fabryki sa pod każdym względem bez zarzutu. Ostatnio nawet Fabryka ze względow urbanistscznych została przeniesiona poza obręb m. Poznania i ponownie wybudowana ze specjalnem uwzględnieniem nowoczesnych wymogów produkcyjnych, co pozwolilo na tak znaczne obniżenie kosztow produkcji, że  ceny wyrobów Firmy Fr. J. Masadyński, w  stosunku do ich jakości, kalkulują się bardzo nisko.
Żródło :
Samorząd Miejski. 1932, nr 22 – ORGAN ZWIĄZKU MIAST POLSKICH
WYCHODZI DWA RAZY NfA MIESIĄC
WYDAWCA: ZWIĄZEK MIAST POLSKICH
REDAKCJA I ADMINISTRACJA:
WARSZAWA, AL. UJAZDOWSKIE 47. TEL. 8-81-73.

Planujesz kominek, piec lub kuchnię kaflową? Marzysz o piecu chlebowym lub do pizzy?

Skorzystaj z naszej oferty:

+48 504 481 668, maciekburdzy@gmail.com, kaflarnia-zduny.pl.

Świadczymy usługi na terenie całej Polski.

Wybrane artykuł