maciekburdzy@gmail.com

Zduńskie opowieści to serwis o kaflach, piecach i kominkach. Przedstawia dawne urządzenia grzewcze. Pokazuje zdjęcia, ciekawostki historyczne, rysunki, własne i cudze artykuły oraz odkrycia i wspomnienia. Zawiera i informuje o wydarzeniach z branży zduńskiej oraz wystawach muzealnych. Wywołuje uczucia od melancholii po uśmiech. Buduje zamiłowanie do dawnych rzeczy, które przeminęły oraz promuje kulturę ognia.

Piece opancerzone J. Masadyńskiego

Posted On 27 lis 2013
Comment: Off

POZNAŃ

FR. J. MASADYŃSKI. FABRYKA PIECÓW KAFLOWYCH
Kaflarnia Józefa Masadyńskiego powstała w XIX wieku. Pierwsza znaleziona wzmianka o zakładzie pochodzi z 1886 roku: Josef Masadynski Kl. Ritterstrasse 5. W 1896 roku firma funkcjonowała przy ul. Jezuickiej 8. W 1907 roku kaflarnia miała swą siedzibę przy Wallischei 49 (ob. Chwaliszewo). Według jednej z relacji historycznych, w 1932 roku, miała już 50 lat tradycji. W 1914 roku zakład funkcjonował przy Breite Strasse 14. Wzmianka w 1916 roku. W latach 20. i 30. XX wieku, kaflarnia funkcjonowała przy Placu Nowomiejskim 10 a w Poznaniu. Zakład specjalizował się w produkcji kafli i opancerzonych pieców kaflowych, które zostały opatentowane w 1931 roku. O ich zaletach przetrwała opinia z 1932 roku: Otóż jak wynika z protokułu specjalnej komisji wojskowej D. O. K. Poznań. wyłonionej na skutek rozkazu Dep. Intendentury M.S. Wojsk. r. 8540-62 Insp. 32 Bud., piece system Masadyński, z powodu znacznie silniejszego nagrzewania są bezwzględnie ekonomiczniejsze w użyciu od podobnych pieców innych systemów. Przeprowadzone przez powyższą komisję ścisłe badania wykazały że przy użyciu 3-ch kg węgla, najwyższa temperatura pieca syst. Masadyński wyniosła 40st. C, podczas gdy renomowany piec innego systemu wykazał zaledwie 21″ C.

 Goniec Wielkopolski: najtańsze pismo codzienne dla wszystkich stanów 1884.08.07 R.8 Nr181

 Orędownik: pismo dla spraw politycznych i społecznych 1904.06.07 R.34 Nr128

   Międzynarodowe Targi w Poznaniu: 1-8 maja 1927: urzędowy spis wystawców
Orędownik: ilustrowane pismo narodowe i katolickie 1936.02.16 R.66 Nr39

Archiwalny artykuł :
W zakresie wytwórczości kafli i pieców kaflowych jedno z czołowych bezsprzecznie miejsc zajmuje istniejąca już od lat 150, Fabryka Pieców Kaflowych Fr. J. Masadyński w Poznaniu. Zakres wytwórczości Fabryki obejmuje zarówno produkcję kafli piecowych jak i budowę pieców ceramicznych oraz opancerzonych. Szczególnie te ostatnie, znajdujące zastosowanie we wszystkich wypadkach gdzie zachodzi obawa zewnętrznego uszkodzenia pieca zasługują na specjalne omówienie, a to ze względu  na swe wartości termiczne i konstrukcyjne. Otóż jak wynika z protokułu specjalnej komisji wojskowej D. O. K. Poznań. wyłonionej na skutek rozkazu Dep. Intendentury M.S.  Wojsk. r. 8540-62 Insp. 32 Bud., piece system Masadyński,   z powodu znacznie silniejszego nagrzewania są bezwzględnie ekonomiczniejsze w użyciu od podobnych pieców innych systemów. Przeprowadzone przez powyższą komisję ścisłe badania wykazały że przy użyciu 3-ch kg węgla, najwyższa temperatura pieca syst. Masadyński wyniosła 40st. C,  podczas gdy renomowany piec innego systemu wykazał zaledwie 21″ C. Również z podobnie dodatnią oceną N. I. K. P. spotkały się kafle produkcji Firmy Fr. J. Masadyński. Pozatem specjalnością Firmy jest budowa pieców własnej konstrukcji dla mieszkań jednoizbowych, których główną zaletą jest ściśle przystosowanie ich do kubatury ogrzewanego pomieszczenia, co pozwala na daleko idące oszczędzanie paliwa. W końcu stwierdzić należy,  że urządzenia techniczne Fabryki sa pod każdym względem bez zarzutu. Ostatnio nawet Fabryka ze względów urbanistycznych została przeniesiona poza obręb m. Poznania i ponownie wybudowana ze specjalnem uwzględnieniem nowoczesnych wymogów produkcyjnych, co pozwoliło na tak znaczne obniżenie kosztów produkcji, że  ceny wyrobów Firmy Fr. J. Masadyński, w  stosunku do ich jakości, kalkulują się bardzo nisko.
Źródło :
Samorząd Miejski. 1932, nr 22 – ORGAN ZWIĄZKU MIAST POLSKICH
WYCHODZI DWA RAZY NA MIESIĄC
WYDAWCA: ZWIĄZEK MIAST POLSKICH
REDAKCJA I ADMINISTRACJA:
WARSZAWA, AL. UJAZDOWSKIE 47. TEL. 8-81-73.

About the Author