maciekburdzy@gmail.com

Zduńskie opowieści to serwis o kaflach, piecach i kominkach. Przedstawia dawne urządzenia grzewcze. Pokazuje zdjęcia, ciekawostki historyczne, rysunki, własne i cudze artykuły oraz odkrycia i wspomnienia. Zawiera i informuje o wydarzeniach z branży zduńskiej oraz wystawach muzealnych. Wywołuje uczucia od melancholii po uśmiech. Buduje zamiłowanie do dawnych rzeczy, które przeminęły oraz promuje kulturę ognia.

Dawna apteka na ul. Jana Pawła II w Szczecinie

Każdy z nas lubi piękne wnętrza. Większość dba o własne mieszkania i domy. Lubimy zjeść smaczny posiłek w dobrej restauracji. Cenimy wówczas komfort przygotowania strawy przez kucharza oraz podanie jej przez uprzejmego kelnera, a jeszcze lepiej gdy wszystko dzieje się w miłym wnętrzu. Inaczej wtedy patrzymy na kominki, które znajdują się w takich lokalach. Jest to ku naszej radości zjawisko dość powszechne, nawet gdy jest to czasem zwykła atrapa a innym razem kominek elektryczny lub gazowy.
A jak jest z zakupami i sprawunkami? Czy nie było by miło gdybyśmy w sklepach lub biurach spotykali piece lub kominki? A to zdarza się niestety rzadko… Jestem pewny, że dla miłośników zduństwa w takim miejscu, nawet kolejka stałaby się znośniejsza to wytrzymania.
Niewiele jest takich miejsc w Szczecinie, w których towarzyszy nam piec lub kominek. Nawet w żadnym ze szczecińskich muzeów nie ma jakiegokolwiek dawnego urządzenia. A szkoda…
W związku z tym należy docenić miejsca, gdzie bez problemu każdy z nas może się dostać i spędzić parę chwil w ich towarzystwie. Jednym z nich (a co najciekawsze!) jest apteka Pod Eskulapem przy ul. Jana Pawła II 19, dawniej Kaiser-Wilhelm-Straße, gdzie tuż przy ladzie powita nas zadbany dziewiętnastowieczny piec kaflowy. A poza nim w kolejnych pomieszczeniach (gdzie można się dostać za zgodą gospodarzy) stoją jeszcze dwa. Dlatego warto o nich wspomnieć i je pokazać. Nie będzie to reklama apteki, ponieważ osobiście życząc wszystkim czytelnikom: zdrowia! nie chciałbym być częstym klientem takich miejsc.
Pierwszy z pieców znajdujący się w sali sprzedaży został idealnie wkomponowany na jej potrzeby. Jest to piec dwuskrzyniowy typu berlińskiego z reprezentacyjną biskwitową koroną i przepięknym kaflem środkowym przedstawiającą niewiastę grającą na harfie. Drugi z pieców to narożny dwuskrzyniowy okaz, z kaflem środkowym oraz bogatą koroną z ozdobą w postaci głowy kobiety. Pierwotnie biskwitowe kafle w tym przypadku zostały pomalowane i pozłocone. Trzeci piec znajduje się na zapleczu apteki. Charakteryzuje go podobnie wyrazisty kafel środkowy z motywem baraszkujących dzieci i najprawdopodobniej łabędzia oraz reprezentacyjna korona. Wspomniane biskwitowe kafle zostały pomalowane odcieniami zieleni oraz pozłocone.
Te trzy zachowane piece świadczą o wrażliwości i poszanowaniu zabytków przez właścicieli lokalu. Jest to ważne, gdy porównamy tę postawę z wieloma negatywnymi przykładami dewastacji pieców w innych lokalach na terenie Szczecina podczas ich adaptacji na lokal.
Szukając na przykład herbatki ziołowej lub szamponu na łupież, w drodze do Urzędu Miejskiego czy na spacer w kierunku Jasnych Błoni warto odwiedzić to miejsce….

Planujesz kominek, piec lub kuchnię kaflową? Marzysz o piecu chlebowym lub do pizzy?

Skorzystaj z naszej oferty:

+48 504 481 668, maciekburdzy@gmail.com, kaflarnia-zduny.pl.

Świadczymy usługi na terenie całej Polski.

Wybrane artykuł