maciekburdzy@gmail.com

Zduńskie opowieści to serwis o kaflach, piecach i kominkach. Przedstawia dawne urządzenia grzewcze. Pokazuje zdjęcia, ciekawostki historyczne, rysunki, własne i cudze artykuły oraz odkrycia i wspomnienia. Zawiera i informuje o wydarzeniach z branży zduńskiej oraz wystawach muzealnych. Wywołuje uczucia od melancholii po uśmiech. Buduje zamiłowanie do dawnych rzeczy, które przeminęły oraz promuje kulturę ognia.

Piece w Dębianach

Coraz więcej pieców kaflowych znika…
Coraz mniej informacji o nich…
Warto więc zebrać wszystko w jednym miejscu.
I dlatego, prezentuje wszystko co mozna o nich znaleźć…
Kiedyś będą to cenne zbiory!
sk
Sławomir Kalinowski

 

 
Dom był dawniej ogrzewany za pomocą pieców. Jednak kolejni właściciele rozbierali je, a inny rodzaj ogrzewania dotąd nie został zainstalowany. Tylko dwa piece i piec kuchenny pozostały w domu w chwili jego kupienia. Są to jednak konstrukcje juz powojenne, nie posiadające uroku dawnych, ozdobnych pieców. Po dawnych piecach pozostało jedynie troche ozdobnych kafli, w wiekszości już poniszczonych i zdekompletowanych. Planuję w miarę możliwości odtworzyć ogrzewanie piecowe, uzupełnione jednak o ogrzewanie centralne, które pozwoli na utrzymanie zimą we wnętrzu domu temperatury chroniącej mury przed przemarzaniem. Widok płonących drewnianych polan we wnętrzu pieca z nawiązką wynagradza trudy związane z paleniem w nim. A kto nie zaznał dotąd przyjemności przytulenia się do rozgrzanego pieca, gdy za oknem leży gruba warstwa śniegu, ten nie wie, co to prawdziwa przyjemność.
W piwnicy prawie we wszystkich pomieszczeniach stały dawniej piece. Również pokoje na strychu miały ogrzewanie piecowe. Pozostał już tylko jeden, ale i to z zamurowanym paleniskiem. Jedną z ciekawostek domu jest komin o dość niezwykłej konstrukcji. Znajduje się na poddaszu i przypomina rozkraczonego człowieka. Dwa przewody kominowe łączą sie w jeden. Piec kuchenny nie sprawia dobrego wrażenia. Wygląda, jakby miał zaraz zapaść się w sobie. Do tego kafle pomalowane są farbą olejną na kolor, który dominował w budownictwie w Polsce Ludowej.

  150 918 040 075

Źródło : http://debiany.pl/piece/stare_piece/piece.html

 

Planujesz kominek, piec lub kuchnię kaflową? Marzysz o piecu chlebowym lub do pizzy?

Skorzystaj z naszej oferty:

+48 504 481 668, maciekburdzy@gmail.com, kaflarnia-zduny.pl.

Świadczymy usługi na terenie całej Polski.

Wybrane artykuł