maciekburdzy@gmail.com

Zduńskie opowieści to serwis o kaflach, piecach i kominkach. Przedstawia dawne urządzenia grzewcze. Pokazuje zdjęcia, ciekawostki historyczne, rysunki, własne i cudze artykuły oraz odkrycia i wspomnienia. Zawiera i informuje o wydarzeniach z branży zduńskiej oraz wystawach muzealnych. Wywołuje uczucia od melancholii po uśmiech. Buduje zamiłowanie do dawnych rzeczy, które przeminęły oraz promuje kulturę ognia.

Polskie piece i kominki w 1930 roku

Niewiele jest pamiątek po dawnych przedwojennych wnętrzach.

Wojenne zawieruchy, ignorancja poprzedniego systemu i nieubłagany czas zniszczył wiele.

Zostały nieliczne fotografie.

Są one niestety zazwyczaj trudno dostępne a na pewno rozproszone!

Chciałbym je wszystkie zebrać i pokazać.

Po co? Dla utrwalenia, dla przybliżenia i dla wywołania zachwytu…

Udało się dotrzeć do potężnego, dwutomowego wydawnictwa z 1930 roku pt. “Polska w krajobrazie i zabytkach”. Autorami tomów byli : Bułhak, Marcinkowski, Jaroszyński, Poddębski i inni. Jest to monumentalne dzieło przedstawiające przedwojenną Polskę w fotografiach. Wśród kilkuset z nich można wyszukać te, które przedstawiają dawne wnętrza a w nich piece kaflowe i kominki. Nie grają one pierwszej roli, natomiast dla miłośników zduństwa są niezwykle ważne. Są one potwierdzeniem kunsztu dawnych rzemieślników i potwierdzają tezę, że kultura ognia jest wiecznie żywa i ważna dla wszystkich pokoleń!

Oto wyszukane fotografie zebrane przez prof. Wł. Dzwonkowskiego.

007.bmp Igołmja.bmp łazienki 2.bmp łazienki 2z łazienki.bmp Pałac Baranów.bmp Pałac Rydzyna.bmp Podhorce.bmp Wawel.bmp Wiśniowiec.bmp Zamek królewski.bmp2.bmp Zamek królewski1

 

Planujesz kominek, piec lub kuchnię kaflową? Marzysz o piecu chlebowym lub do pizzy?

Skorzystaj z naszej oferty:

+48 504 481 668, maciekburdzy@gmail.com, kaflarnia-zduny.pl.

Świadczymy usługi na terenie całej Polski.

Wybrane artykuł