maciekburdzy@gmail.com

Zduńskie opowieści to serwis o kaflach, piecach i kominkach. Przedstawia dawne urządzenia grzewcze. Pokazuje zdjęcia, ciekawostki historyczne, rysunki, własne i cudze artykuły oraz odkrycia i wspomnienia. Zawiera i informuje o wydarzeniach z branży zduńskiej oraz wystawach muzealnych. Wywołuje uczucia od melancholii po uśmiech. Buduje zamiłowanie do dawnych rzeczy, które przeminęły oraz promuje kulturę ognia.

W naszej pracowni realizujemy zlecenia polegające na renowacji i rekonstrukcji obiektów ceramicznych. Zazwyczaj są to kafle piecowe, ale także porcelanowe pamiątki itp. Uzupełniamy ubytki i szkliwa, robimy kopie, likwidujemy zabrudzenia farbą. Profesjonalnie demontujemy piece i dajemy im drugie życie. Dysponujemy odpowiednimi narzędziami i piecem ceramicznym. Są to realizacje czasochłonne i kosztowne ale z pewnością warte zachodu…Zlecenia realizuje Maria Grzybek, artystka- ceramik, absolwentka wydziału Rekonstrukcji Ceramiki i Szkła Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu, Zuzanna Wolińska, czeladnik – sztukator i absolwentka Zespołu Szkół Budowlanych im. Kazimierza Wielkiego w Szczecinie; kierunek: Technik renowacji elementów architektury oraz Maciej Burdzy – mistrz zduński z blisko 25-letnim doświadczeniem.

Poniżej garść naszych gotowych realizacji (przed i po…):

………………………………………………………………………………..

Kamienica w centrum Łodzi. Tradycyjny piec kaflowy po kompleksowej renowacji… Odtworzone brakujące kafle cokołu oraz antyfisu, na końcu scalone kolorystycznie.  Inwestycja pod ścisłym nadzorem Łódzkiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Klikając w zdjęcie poniżej trafimy do interesującego artykułu i filmu.

„Willa Ida” z 1899 przy ul. Piotra Skargi 18 w Szczecinie. Aktualnie: Przedszkole nr 30 „Chochlik”

Na zlecenie Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków w Szczecinie.

 

Kominek wykonany w technologii zduństwa nowoczesnego z wykorzystaniem ponad 80-letnich kafli po renowacji w stylu ludowym z wytwórni Gustava Schwendke z Brzegu Dolnego oraz oryginalnych drzwiczek wykonanych w znanej odlewni Herzfeld & Victorius z Grudziądza. (Szczecin)

 

Kamienica w centrum Łodzi. Tradycyjny piec kaflowy po kompleksowej renowacji… Odtworzone brakujące kafle oraz gzyms wieńczący, na końcu scalone kolorystycznie. Zamiana umiejscowienia fryzu i gzymsu. Dorobienie współczesnych kafli wykorzystanych do budowy cokołu i wyłożenia wnętrza przy drzwiczkach paleniskowych. Ażurowe drzwiczki Art Déco z wytwórni HERZFELD & VICTORIUS z Grudziądza  po renowacji.

Dom pod Wolsztynem (Wielkopolska). Tradycyjny piec kaflowy po kompleksowej renowacji… Pierwotnie, w wersji narożnej. Po odtworzeniu brakujących elementów, stał się wersją en face. Koniec XIX wieku. Opalany drewnem! Zielone kafle wypełniające, zastąpiły „głuche” kafle białe. Wewnętrzne drzwiczki przeszklone. Ażurowe drzwiczki z szyszką, po renowacji i niklowaniu.

 

Kamienica w Gdańsku – Oliwie z 1907 roku. Kompleksowa renowacja secesyjnych kafli. Demontaż pieca, oczyszczenie, uzupełnienie i pomalowanie kafli. Budowa biokominka.

Kamienica w Szczecinie. Kompleksowa renowacja kafli Schmid & Lehmann z Velten. Budowa biokominka.

Willa Lentza w Szczecinie. Zlecenie dla firmy Konsart. Renowacja kafli i odbudowa.

Obiekt  Zespołu Ognisk Wychowawczych im. Dziadka Lisieckiego przy ul. Środkowej 9 na Nowej Pradze w Warszawie z przełomu XIX i XX wieku

XIX-wieczny dwór Karniewskich na warszawskim Ursynowie. Renowacja i odtworzenie urządzeń grzewczych.

 

Źródło fotografii:

https://www.facebook.com/Dworek-Adama-Che%C5%82mo%C5%84skiego-101057435174340/photos/244883937458355

Dworek Chełmońskich w Adamowiźnie. Zlecenie dla firmy Izolbud. Renowacja i restytucja kafli. Odbudowa pieców zasilanych grzałkami elektrycznymi.

 

Dom w okolicach Leszna.  Kompleksowa renowacja kafli Roll & Kreutz z Lubska (Sommerfeld). Budowa kominka.

Kamienica w Gliwicach. Renowacja kafli. Budowa biokominka.

Piec z Ostrzeszowa. Renowacja kafli H. Herzoga z Wrocławia (Breslau). Budowa czeka na swój czas…

 

 

Dom na Śląsku (okolice Żor)

 

 

Muzeum Regionalne w Krotoszynie

 

Wykonanie replik kafli z Manufaktury Radziwiłła w Nieborowie do muzeum w Myślenicach. Zlecenie dla firmy Zdunar.

 

Dwór pod Warszawą. Renowacja kafli z wytwórni Netzbanda z Velten. Budowa współczesnego pieca.

 

Dom w Poznaniu. Renowacja kafli A. Hoffmeistera z Głogowa (Glogau). Budowa pieco-kominka.


Dawne piece mają wiele uroku… a te z oprawą biskwitową (terakotową) dają wiele możliwości aranżacji…
Klient zlecający profesjonalną renowację, nie jest zostawiony „sam sobie”. Zanim historyczny piec ponownie zacznie spełniać swe podstawowe funkcje, dzięki m.in. wykorzystaniu dzisiejszych technologii, dajemy jako wykonawcy, możliwość wyobrażenia sobie kształtu i podjęcia ostatecznej decyzji, co do jego wyglądu w zakresie np. kolorystyki…

———————————————————————————————————

Tak na co dzień wygląda nasza praca:

 

Ponadto, wykonujemy kompleksowe usługi zduńskie. Specjalizujemy się w budowie pieców i kominków kaflowych oraz trzonów kuchennych.  Nasze urządzenia budujemy zarówno w technice tradycyjnej, jak i w nowoczesnej. Ponadto, przyjmujemy indywidualne i nietypowe zlecenia oraz podejmujemy się renowacji i rekonstrukcji starych kafli. Prowadzimy sprzedaż artykułów z branży zduńskiej i kafli oraz urządzeń grzewczych, w tym palenisk piecowych i wkładów kominkowych. Współpracujemy z renomowanymi firmami a korzystając z naszego wieloletniego doświadczenia oraz w oparciu o szkolenia branżowe, dokonaliśmy szczegółowej selekcji dostępnego na rynku asortymentu, który idealnie wpisuje się w sugerowane przez nas rozwiązania techniczne i estetyczne.

Oferujemy produkty renomowanych firm:

 

Budowane przez nas kominki, piece kaflowe i inne urządzenia grzewcze gwarantują Państwu przytulne ciepło w całym domu i możliwość przytulenia się w mroźne zimowe wieczory do cieplutkiego kominka lub pieca…

Więcej szczegółów po kliknięciu w nagłówek.

KOMINKI

Specjalizujemy się tylko i wyłącznie, w budowie kominków grzewczych, pieców i kuchni kaflowych. Nasze kominki i piece kaflowe są zdolne ogrzewać dom w sposób ciągły i komfortowy przy dwu-, trzykrotnym załadunku drewna na dobę. Zbudowane przez nas kominki, oprócz aspektu wizualnego, są źródłem znacznych oszczędności przez zastosowanie drewna jako paliwa do ogrzania domu. Wymierny efekt, osiągamy przez stosowanie najnowszej generacji materiałów akumulacyjnych. W takim przypadku, działanie wkładu kominkowego łączymy z ceramicznymi modułami akumulacyjnymi, których bryły akumulują ciepło i promieniują nim przez 8-12 godzin lub wodnymi wymiennikami ciepła, ogrzewającymi wodę centralnego ogrzewania lub użytkową. Ciepło kominka grzewczego oddawane jest za pomocą promieniowania całej powierzchni kominka a w związku z przejęciem przez masę kumulacyjną nadwyżki ciepła i sukcesywne jej uwalnianie w czasie, nie występuje efekt przegrzania pomieszczenia i zachowany jest wysoki komfort cieplny przez wiele godzin.

Jesteśmy przedstawicielem renomowanych, oferujących wkłady kominkowe i piecowe, które idealnie wpisują się w proponowane bryły kominków, ze względu na design i parametry grzewcze. Z szacunku do naszych Klientów, do budowy stosujemy materiały najwyższej jakości. W ten sposób powstają wysokiej jakości  pieco-kominki, przy których nasi Klienci rozkoszują się ogniem, a naturalne ich ciepło wykorzystują do tworzenia zdrowej i miłej atmosfery.

KOMINKI AKUMULACYJNE

Myśląc o prawdziwym piecu kaflowym musimy zdać sobie sprawę, że popularny wkład kominkowy nie spełni wymagań tego urządzenia. Do tego typu realizacji potrzebne jest specjalne palenisko piecowe o większej wytrzymałości i innych parametrach, które jest przystosowane do przyjmowania znacznie większych niż przy wkładach kominkowych obciążeń cieplnych. Wkład piecowy nie może być podłączony bezpośrednio do przewodu dymowego, lecz powinien współpracować z różnego rodzaju odbiornikami ciepła, typu masa kumulacyjna, kanały lub wymiennik wodny.

Kominki akumulacyjne w systemie mieszanym łączą kominek konwekcyjny z efektywnością pieca akumulacyjnego. Największą zaletą tego rozwiązania jest wysoka efektywność grzewcza przy zachowaniu prawdziwej wizji ognia kominkowego. Przy budowie kominków grzewczych stosuje się masy akumulacyjne, w różnej postaci i kształtach. Spaliny z paleniska wkładu kominkowego kierowane są do kanałów ceramicznych lub nasadowych krążków tworzących masę akumulacyjną. Przechowują one energię cieplną na następnych kilka do kilkunastu godzin. Masa akumulacyjna w kominku zajmuje znacznie mniejszą objętość niż szamotowa w piecu kaflowym, spełnia jednak doskonale swoje zadanie ze względu na znacznie większą gęstość. Obudowa kominka wykonana jest z materiałów ceramicznych, dobrze przewodzących ciepło, takich jak kafle piecowe, płyty lub cegły szamotowe. Do budowy wykorzystuje się tynki i inne materiały zduńskie przystosowane do wysokich temperatur. Ciepło oddawane jest przede wszystkim za pomocą promieniowania całej powierzchni kominka.

PIECE AKUMULACYJNE

Zalety pieców akumulacyjnych to  maksymalna efektywność spalania drewna oraz zdolność akumulacji wytworzonej energii cieplnej. Piec akumulacyjny zbudowany jest z trzech podstawowych elementów: paleniska, masy akumulacyjnej i obudowy. Wszystkie elementy pieca pozostają  w związku z sobą, lecz są niezależne od siebie. Ten sposób budowy sprawia, że praktycznie nie ma ograniczeń, co do bryły pieca. W tym przypadku do budowy wykorzystuje się paleniska szamotowe lub żeliwno-szamotowe, które zapewniają optymalne i całkowite spalanie drewna, uzyskując wysoką temperaturę na wyjściu spalin. Dzięki temu możliwe jest nagrzanie kilkuset kilogramowej masy akumulacyjnej, którą tworzą kanały wykonane z cegieł i płyt szamotowych lub gotowych modułów ceramicznych o wysokiej gęstości. Wielkość masy akumulacyjnej powiązana jest z rozmiarem paleniska i dobierana według prawideł rzemiosła zduńskiego. Wewnątrz pieca akumulacyjnego znajduje się zamknięte powietrze, które przenosi ciepło z masy na obudowę. Obudowy wykonane są z materiałów ceramicznych dobrze przewodzących ciepło, takich jak kafle piecowe lub szamotowe płyty akumulacyjne. Piec akumulacyjny ma doskonałą charakterystykę cieplną. Pomimo wytworzenia dużych ilości ciepła z jednego załadunku drewna, oddaje je w sposób ciągły, przez następne kilkanaście do dwudziestu kilku godzin. Dzięki temu nie musimy stale podkładać do paleniska, by mieć ciepło.

TRADYCYJNE PIECE KAFLOWE

W ofercie naszej pracowni, jest przede wszystkim budowa pieców kaflowych i trzonów kuchennych w tradycyjnej, zduńskiej technologii. Do budowy urządzeń używamy cegieł i płytek szamotowych, gliny i zaprawy zduńskiej oraz drutu.

TRZONY KUCHENNE

W naszej pracowni budujemy tradycyjne kaflowe trzony kuchenne, z możliwością korzystania z piekarnika i pieca chlebowego. Dodatkowo istnieje możliwość wbudowania wymiennika wodnego wykorzystywanego w instalacjach centralnego ogrzewania i do podgrzewania wody użytkowej. Oferujemy również dwa typy gotowych kuchni wolno stojących wmontowanych w ramy stalowe.

SYSTEMY KOMINOWE

Montujemy i oferujemy systemy kominowe renomowanych producentów.

KOMINY CERAMICZNE

Oferujemy sprzedaż i montaż kominów ceramicznych.

SYSTEMY DGP

Wykonujemy instalacje i oferujemy systemy dystrybucji gorącego powietrza.