maciekburdzy@gmail.com

Zduńskie opowieści to serwis o kaflach, piecach i kominkach. Przedstawia dawne urządzenia grzewcze. Pokazuje zdjęcia, ciekawostki historyczne, rysunki, własne i cudze artykuły oraz odkrycia i wspomnienia. Zawiera i informuje o wydarzeniach z branży zduńskiej oraz wystawach muzealnych. Wywołuje uczucia od melancholii po uśmiech. Buduje zamiłowanie do dawnych rzeczy, które przeminęły oraz promuje kulturę ognia.

Raku

Dodane: 27 Lip 2014
Komentarzy: Off

Współcześnie mówi się o japońskim raku i raku zachodnim i ma to sens. Japońskie raku to tradycja sięgająca średniowiecza, związana z herbatą matcha, z czarką do jej ceremonialnego przygotowania.
Aka raku (czerwone raku) i kuro raku (czarne raku) to klasyczne japońskie raku; formy czarek nie są przypadkowe, a technika wypalania to szybki wypał drewnem w piecu muflowym bez redukcji poza piecem.
Zachodnie raku, przy japońskim, to “szaleństwo, śpiew i taniec” tak w formie, kolorystyce jak i technice wypalania. Piec to często beczka wyłożona matą kaolinową, paliwo to gaz. Wypał trwa kilkadziesiąt minut, naczynia przy temp. ok 1000 st. C wyjmowane są z pieca i “redukowane” np. w trocinach.
Na zdjęciach widać swego rodzaju połączenie raku japońskiego i zachodniego: z jednej strony są czarki, jest nawiązanie do aka i kuro raku, z drugiej piec gazowy z beczki…
Patrząc na kolegę Łukasza, tłumaczenie raku – radość, wydaje się być jak najbardziej na miejscu.

raku_001 raku_002 raku_003 raku_004 raku_005 raku_006 raku_007 raku_008 raku_009 raku_010 raku_011 raku_012 raku_013

Grzegorz Ośródka

 

Planujesz kominek, piec lub kuchnię kaflową? Marzysz o piecu chlebowym lub do pizzy?

Skorzystaj z naszej oferty:

+48 504 481 668, maciekburdzy@gmail.com, kaflarnia-zduny.pl.

Świadczymy usługi na terenie całej Polski.

Wybrane artykuł