maciekburdzy@gmail.com

Zduńskie opowieści to serwis o kaflach, piecach i kominkach. Przedstawia dawne urządzenia grzewcze. Pokazuje zdjęcia, ciekawostki historyczne, rysunki, własne i cudze artykuły oraz odkrycia i wspomnienia. Zawiera i informuje o wydarzeniach z branży zduńskiej oraz wystawach muzealnych. Wywołuje uczucia od melancholii po uśmiech. Buduje zamiłowanie do dawnych rzeczy, które przeminęły oraz promuje kulturę ognia.

Rodzaje pieców kaflowych

Piec konwekcyjny

Gorące powietrze pozwala na oddanie do pomieszczenia dużych ilości ciepła w najkrótszym czasie. Ten rodzaj pieca jest stosowany wtedy, gdy potrzebna jest wysoka średnia moc grzewcza (> 4 kW), a więc w starszych budynkach i dużych pomieszczeniach.

W piecach konwekcyjnych powietrze z pomieszczenia opływa gorący wkład grzewczy i dodatkowe powierzchnie grzewcze (radiator), szybko się nagrzewa i wypływa z powrotem do pomieszczenia przez kratki i kanały wentylacyjne. Odpowiednio do zastosowanego systemu osiągane są wysokie moce szczytowe bez przedłużonego efektu promieniowania ciepła, ponieważ masa akumulacyjna znajduje się tylko w obudowie pieca, na przykład w postaci kafli. Ta konstrukcja powoduje, że piec stosunkowo szybko się wychładza.

• dużo ciepła w krótkim czasie
• dobre rozwiązanie dla dużych lub wysokich pomieszczeń
• szybko się wychładza

 

Piec akumulacyjny

Promieniowanie pieca kaflowego to najprzyjemniejsza forma oddawania ciepła. Ten rodzaj konstrukcji jest stosowany przede wszystkim tam, gdzie potrzebna jest umiarkowana, za to długo dostępna i równomierna moc grzewcza.

W piecach akumulacyjnych ciepło gromadzone jest w kanale ceramicznym o bardzo dużej masie i oddawane powoli poprzez obudowę pieca. Pozwala to uniknąć wysokich mocy szczytowych i dużych wahań temperatury w pomieszczeniu.

Zależnie od zastosowanej masy akumulacyjnej piec może potrzebować dłuższego czasu, zanim osiągnie właściwą temperaturę. Oddawanie ciepła trwa za to wiele godzin.

Masa akumulacyjna wykonana metodą rzemieślniczą

Najbardziej pierwotna forma i najstarsza metoda wykonania masy akumulacyjnej pieca. Z szamotowych cegieł lub płyt budowany jest prostokątny kanał, przez który prowadzone są gorące spaliny. Po drodze oddają ciepło, które gromadzi się w masie ceramiki użytej do budowy kanału, a następnie oddawane jest poprzez kaflową obudowę pieca.

Modułowe masy akumulacyjne z prefabrykatów

Modułowe systemy budowy ceramicznej masy akumulacyjnej są stosowane coraz częściej. Zalety są dość oczywiste: dokładnie zwymiarowane kształtki pozwalają na szybką budowę, a gładkie powierzchnie i niezmiennie okrągły przekrój kanału stawiają najniższy opór przepływającym spalinom. Znacznie wyższa niż typowa dla zwykłego szamotu gęstość i duży ciężar właściwy to cechy, które zapewniają razem wyjątkową pojemność i przewodność cieplną na niewielkiej powierzchni zabudowy.

• przyjemne promieniowanie ciepła
• ciepło przez długi czas

Piec kaflowy z kotłem

Z inną formą magazynowania ciepła mamy do czynienia, kiedy piec połączony jest z kotłem lub innym urządzeniem podgrzewającym wodę. Może to być umieszczony ponad paleniskiem wodny wymiennik ciepła, otaczający palenisko płaszcz wodny lub połączenie obu tych rozwiązań. We wszystkich wariantach duża część dostępnej podczas spalania energii cieplnej zostaje przetransportowana wraz z wodą do zbiornika buforowego. Zmagazynowane w nim ciepło może zostać wykorzystane do ogrzewania całego domu.

• gorąca woda dla instalacji c.o.
• promieniowanie cieplne pieca kaflowego

 

Źródło : http://pl.brunner.eu/know-how/tile_stoves.aspx

 

Planujesz kominek, piec lub kuchnię kaflową? Marzysz o piecu chlebowym lub do pizzy?

Skorzystaj z naszej oferty:

+48 504 481 668, maciekburdzy@gmail.com, kaflarnia-zduny.pl.

Świadczymy usługi na terenie całej Polski.

Wybrane artykuł