maciekburdzy@gmail.com

Zduńskie opowieści to serwis o kaflach, piecach i kominkach. Przedstawia dawne urządzenia grzewcze. Pokazuje zdjęcia, ciekawostki historyczne, rysunki, własne i cudze artykuły oraz odkrycia i wspomnienia. Zawiera i informuje o wydarzeniach z branży zduńskiej oraz wystawach muzealnych. Wywołuje uczucia od melancholii po uśmiech. Buduje zamiłowanie do dawnych rzeczy, które przeminęły oraz promuje kulturę ognia.

Sensacja w Bielsku-Białej. Odkryli średniowieczne kafle

Łukasz Klimaniec
2013-01-16 Dziennik Zachodni

Dużą serię unikatowych elementów kafli piecowych, pochodzących z XV wieku, znaleźli archeolodzy bielskiego Muzeum podczas badań prowadzonych na dziedzińcu Zamku Sułkowskich oraz nadzoru archeologicznego przy pracach ziemnych wokół Zamku. Kafle zawierają misternie wykonane motywy religijne i symboliczne, które rzucają nowe światło na historię bielskiego Zamku.
 
– To rewolucyjny materiał, jeśli chodzi o bielski Zamek. Do tej pory ułamków takich kafli z poprzednich prac badawczych było raptem kilka. Teraz znaleźliśmy materiał, którego rangę naukową trudno przecenić – mówią Bożena i Bogusław Chorążowie, archeolodzy z Muzeum w Bielsku-Białej. – Te kafle to wyraz indywidualnych upodobań mieszkańców Zamku, a być może i samego księcia Wacława.

z

Na kaflach widać nawet ostrogi, jakie ma jeździec na koniu
(© Łukasz Klimaniec)

Planujesz kominek, piec lub kuchnię kaflową? Marzysz o piecu chlebowym lub do pizzy?

Skorzystaj z naszej oferty:

+48 504 481 668, maciekburdzy@gmail.com, kaflarnia-zduny.pl.

Świadczymy usługi na terenie całej Polski.

Wybrane artykuł