maciekburdzy@gmail.com

Zduńskie opowieści to serwis o kaflach, piecach i kominkach. Przedstawia dawne urządzenia grzewcze. Pokazuje zdjęcia, ciekawostki historyczne, rysunki, własne i cudze artykuły oraz odkrycia i wspomnienia. Zawiera i informuje o wydarzeniach z branży zduńskiej oraz wystawach muzealnych. Wywołuje uczucia od melancholii po uśmiech. Buduje zamiłowanie do dawnych rzeczy, które przeminęły oraz promuje kulturę ognia.

Tradycje rękodzielnicze Ziemi Iłżeckiej

Dziś będzie o garncarzach… bowiem zanim mówiono o zdunach, pierwsze piece stawiali własnie oni… z własnych ulepionych garnków. Te dwa zawody były niegdyś jednym. Mimo, że dziś ich drogi mocno się rozeszły to korzenie sięgają … gliny.

Nie można mówić o historii kaflarstwa i zduństwa zapominając o garncarzach i ich dziełach.

W związku z tym, ciekawy artykuł o bratniej branży :

Przez kilka wieków garncarstwo iłżeckie przechodziło różne koleje. Rozkwit miasta powodował rozwój garncarstwa, natomiast wojny i pożary wpływały na upadek lub zahamowanie tego rzemiosła. 

Największą sławą cieszyło się garncarstwo iłżeckie w XVI i XVII wieku reprezentując wysoką klasę swoich wyrobów. Z tego okresu spotykamy następujące wzmianki w naszej literaturze: Łukasz Górnicki w “Dworzaninie polskim” pisał o figlarzu, który udawał czarnoksiężnika i “zmówił się z babą, która pod zamkiem krakowskim, niedaleko lodownice, garnce iłżeckie przedawała”. Starowolski w XVIII w. pisał: “Iłża miasto murowane, sławne było dla garncarskiego rzemiosła po całej Polsce”. Krzysztof Opaliński w przedmowie do ,,Satyr” pisał: ,”Bo któżby się dla Boga strzymał w tym żelaznym Wieku, gdy dawno złoto minęło, a ledwo Gliniany nam dziś został i to nie Iłżecki …”. Achacy Kmita /1644/ w “Morocosmeach Babińskich” pisał o dzwonie: “Widziałem ja coś dawniej; jest to dzwon w Krakowie Nie szklany, nie żelazny, macie wierzyć mowie, ale zdun to zrobił z aż z Iłżeckiej gliny gdy weń uderzą, ma tę nad podziw nowiny, że go aż w Rzymie słychać …”.

Więcej : http://www.dkilza.one.pl/trzi.php

warsztat

 

Planujesz kominek, piec lub kuchnię kaflową? Marzysz o piecu chlebowym lub do pizzy?

Skorzystaj z naszej oferty:

+48 504 481 668, maciekburdzy@gmail.com, kaflarnia-zduny.pl.

Świadczymy usługi na terenie całej Polski.