maciekburdzy@gmail.com

Zduńskie opowieści to serwis o kaflach, piecach i kominkach. Przedstawia dawne urządzenia grzewcze. Pokazuje zdjęcia, ciekawostki historyczne, rysunki, własne i cudze artykuły oraz odkrycia i wspomnienia. Zawiera i informuje o wydarzeniach z branży zduńskiej oraz wystawach muzealnych. Wywołuje uczucia od melancholii po uśmiech. Buduje zamiłowanie do dawnych rzeczy, które przeminęły oraz promuje kulturę ognia.

W Bytowie znaleziono starą ceramikę – relacja

Tekst pochodzi z http://www.gp24.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20140314/BYTOW/140319661

 

Kilkaset elementów ceramiki i kafli piecowych z przełomu XVIII i XIX wieku, ale i średniowiecznych, znaleziono podczas przebudowy ulicy Jana Pawła II w Bytowie.

– To są tylko fragmenty, ale niektóre bardzo ciekawe, jak na przykłąd bardzo bogato zdobione i szkliwione kafle. To było wyjątkowe artystyczne rzemiosło – opowiada o znalezisku Paweł Szczepanik, archeolog nadzorujący bytowskie prace.

– Zdecydowana większość naszych znalezisk pochodzi z XVIII i XIX wieku, część jest zapewne średniowieczna, ale dokładną odpowiedź poznamy po badaniach i analizach. Najpierw musimy umyć i oczyścić znaleziska.

Archeolog dodaje, że ceramika pochodzi z przemieszanej wcześniej warstwy gruntu.

– Przed laty, kiedy kładziono kanalizację przemieszano ziemię. Dzisiaj trudno stwierdzić, bez jeszcze głębszego kopania, gdzie zaczynają i kończą się poszczególne warstwy i na ile warstwa średniowieczna została wcześniej ruszona – oznajmia Szczepanik.

Wykopy potrwają jeszcze kilka dni. – Kto wie, może znajdziemy jeszcze coś bardziej ciekawego – zastanawia się Szczepanik.

bilde

Kilkaset elementów ceramiki i kafli piecowych z przełomu XVIII i XIX wieku, ale i średniowiecznych, znaleziono podczas przebudowy ulicy Jana Pawła II w Bytowie. (fot. Paweł Szczepaniak)

 

Planujesz kominek, piec lub kuchnię kaflową? Marzysz o piecu chlebowym lub do pizzy?

Skorzystaj z naszej oferty:

+48 504 481 668, maciekburdzy@gmail.com, kaflarnia-zduny.pl.

Świadczymy usługi na terenie całej Polski.