maciekburdzy@gmail.com

Zduńskie opowieści to serwis o kaflach, piecach i kominkach. Przedstawia dawne urządzenia grzewcze. Pokazuje zdjęcia, ciekawostki historyczne, rysunki, własne i cudze artykuły oraz odkrycia i wspomnienia. Zawiera i informuje o wydarzeniach z branży zduńskiej oraz wystawach muzealnych. Wywołuje uczucia od melancholii po uśmiech. Buduje zamiłowanie do dawnych rzeczy, które przeminęły oraz promuje kulturę ognia.

Opatówka w Wągrowcu

Posted On 31 sie 2013
Comment: Off

Wągrowiec – niewielka mieścina w Wielkopolsce, lub raczej na Pałukach.

Znana? Nie bardzo…

Każda wizyta w jakimkolwiek muzeum należy do przeżyć. Każda instytucja jak i muzeum wągrowieckie ma do pokazania ciekawe eksponaty, które poszerzają horyzonty. W lipcu można było się zetknąć ze zbiorami dotyczącymi historii Wągrowca oraz monetami, fotografiami, obrazami itp. Na stałej ekspozycji przedstawiającej zbiory etnograficzne znalazły się wszelkie tradycyjne meble, artykuły gospodarstwa domowego oraz to co dla nas najciekawsze : pojedyncze zduńskie urządzenia oraz model dawnego trzonu kuchennego.

Zbiory może i skromne ale przecież w wielu polskich muzeach nie zobaczymy niczego, co promuje kulturę ognia. Warto to docenić i choćby w ten najprostszy sposób, poprzez obejrzenie fotografii, zwiedzić wirtualnie muzeum w Wągrowcu.

 

About the Author