maciekburdzy@gmail.com

Zduńskie opowieści to serwis o kaflach, piecach i kominkach. Przedstawia dawne urządzenia grzewcze. Pokazuje zdjęcia, ciekawostki historyczne, rysunki, własne i cudze artykuły oraz odkrycia i wspomnienia. Zawiera i informuje o wydarzeniach z branży zduńskiej oraz wystawach muzealnych. Wywołuje uczucia od melancholii po uśmiech. Buduje zamiłowanie do dawnych rzeczy, które przeminęły oraz promuje kulturę ognia.

Wspomnienia z Dębiny

sk
Sławomir Kalinowski
11.12.2003
Kominy
Dom posiada cztery kominy. Jeden z przewodów kominowych jest tak duży, że niezbyt gruby Święty Mikołaj z jakimś niewielkim workim mógłby przez niego się przecisnąć. Komin ten stał się ulubionym miejscem puszczyka w czasie bardzo mroźnej zimy 2002/2003. Spędzał tam całe dnie siedząc w strumieniu ciepłego powietrza płynącego z piwnicy.
 
Na poddaszu jest dość ciekawe rozwiązanie, gdzie dwa przewody kominowe schodzą się w jeden komin.
PICT4023 PICT4029
25.12.2003
Piec chlebowy
 
W jednym z pomieszczeń w piwnicy znajdowała się sterta gruzu, o której dowiedziałem się, że był tam piec chlebowy. Rolę swoją spełniał prawdopodobnie do początku lat siedemdziesiątych. Korzystali z niego wszyscy mieszkańcy domu. Po pewnym czasie części domu zostały rozdzielone ściankami działowymi. Młodsza część domu została oddzielona od starszej. Ściany pojawiły się w piwnicy i na parterze. Piec przestał być dostępny dla wszystkich. W miarę upływu lat popadł w ruinę, a w latach poprzedzających kupno przeze mnie tego domu zrobione zostało tam składowisko gruzu. Powypalane wnętrze paleniska świadczy o ty, że piec długie lata spełniał swoją funkcję.
946
Po usunięciu gruzu okazało się, że piec nie jest całkowicie zniszczony. Będzie można go odtworzyć zachowując stosunkowo dobrze dawny wygląd.
Na lewo od pieca widoczne jest na fotografii palenisko od wędzarni.
piec_chlebowy
25.12.2003
Wędzarnia
Wędzarnia znajdująca się na poddaszu jest wielkości niemal małego pokoju. Palenisko znajduje się w piwnicy, obok pieca chlebowego. Wędzarnia położona jest z dala od zamieszkanej części domu. Dochodzą tam z dołu już bardzo przytłumione dźwięki. Półmrok poddasza i ciemne wnętrze w niejednej osobie wywołały już lęk. Drewniane drzwi zamykane są na skobel. W środku ściany pokryte są grubą warstwą smoły osadzającej się tam może od ponad stu lat, a może nawet od początku istnienia domu.
077
Źródło : http://debiany.pl/

Planujesz kominek, piec lub kuchnię kaflową? Marzysz o piecu chlebowym lub do pizzy?

Skorzystaj z naszej oferty:

+48 504 481 668, maciekburdzy@gmail.com, kaflarnia-zduny.pl.

Świadczymy usługi na terenie całej Polski.

Wybrane artykuł