maciekburdzy@gmail.com

Zduńskie opowieści to serwis o kaflach, piecach i kominkach. Przedstawia dawne urządzenia grzewcze. Pokazuje zdjęcia, ciekawostki historyczne, rysunki, własne i cudze artykuły oraz odkrycia i wspomnienia. Zawiera i informuje o wydarzeniach z branży zduńskiej oraz wystawach muzealnych. Wywołuje uczucia od melancholii po uśmiech. Buduje zamiłowanie do dawnych rzeczy, które przeminęły oraz promuje kulturę ognia.

Zdun z powołania

Znalezione w sieci :
Express kaszubski
 
 
Fragment i zdjęcie z artykułu : 
“Historia kartuskiego rzemieślnictwa” autorstwa Eugeniusza Nizińskiego
Mistrz zduński, Jerzy Król z Prokowa.
W swoim magazynie zgromadził wystarczające ilości materiałów, by każdemu, jak powiada „postawić piec na nogi”.
        Zakochany w kaflowych piecach Jerzy Król z Prokowa, który swój ukochany zawód zduna wykonywał 45 lat, mówi bez ogródek: – Ten zawód tak, jak wiele innych, już dawno umarł śmiercią naturalną, a złożyło się na to kilka przyczyn. Owszem, nowoczesna technika i technologia ogrzewania mieszkań również się do tego przyczyniła, ale brakuje też młodych do wykonywania tego zawodu. Przyuczenie adeptów do zawodu kosztuje, a obowiązujące przepisy nie dawały „zielonego światła”, nie zachęcały. Rzemieślnikom przepisy podatkowe nie „szły na rękę”, bo były niekorzystne i w takiej sytuacji, w nieprzyjaznej atmosferze, o przygotowaniu zaplecza, czyli nowych rzemieślniczych kadr, a tym samym powstawaniu nowych zakładów, trudno było nawet myśleć.
           U Jerzego Króla, który jak sam mówi, kocha swój zawód i piece również, terminowało i zawodu zduna wyuczyło się 11 osób. Po zdaniu egzaminów czeladniczych rozeszli się po świecie i w różne kierunki, ale tylko niektórzy podjęli pracę w tym zawodzie, by potem za jakiś czai tak z tej pracy zrezygnować.
             Pan Jerzy o swoim zawodzie potrafi opowiadać w nieskończoność: – Najwięcej radości sprawia mi, gdy widzę staruszkę, czyli rozsypujący się piec, którego, mogę postawić na nogi. Ludzie się cieszą, że ich piec który dotychczas ich nie zawiódł odżyje. Dla mnie, każdy kaflowy piec jest mi bliski, bo z każdym potrafię rozmawiać”.

Planujesz kominek, piec lub kuchnię kaflową? Marzysz o piecu chlebowym lub do pizzy?

Skorzystaj z naszej oferty:

+48 504 481 668, maciekburdzy@gmail.com, kaflarnia-zduny.pl.

Świadczymy usługi na terenie całej Polski.

Wybrane artykuł