maciekburdzy@gmail.com

Zduńskie opowieści to serwis o kaflach, piecach i kominkach. Przedstawia dawne urządzenia grzewcze. Pokazuje zdjęcia, ciekawostki historyczne, rysunki, własne i cudze artykuły oraz odkrycia i wspomnienia. Zawiera i informuje o wydarzeniach z branży zduńskiej oraz wystawach muzealnych. Wywołuje uczucia od melancholii po uśmiech. Buduje zamiłowanie do dawnych rzeczy, które przeminęły oraz promuje kulturę ognia.

Zdun – zawód przyszłości

Bardzo interesujący artykuł autorstwa Jacka Ręki 

Fotolia_47041917_XL fot. Arpad Nagy-Bogoly

 

20 lat temu wydawało mi się, że ze zduństwem trzeba będzie się już definitywnie pożegnać. Po prostu z roku na rok ubywało chętnych na budowę pieców kaflowych. Praktycznie nikt nie chciał ogrzewać swojego domu tradycyjnym piecem kaflowym z szamotu i gliny. Użytkownicy mieli do dyspozycji coraz lepsze, niemal niewymagające obsługi, nowoczesne urządzenia do ogrzewania domu, najczęściej na gaz, olej, węgiel czy koks.

Możliwość centralnego ogrzewania budynku za pomocą jednego pieca w kotłowni, bez poświęcania na to zbytniej ilości czasu, uczyniła życie wygodniejszym. No bo kto chciałby – tak jak dawniej – palić w każdym piecu kaflowym stojącym w danym pomieszczeniu? Teraz wystarczyło do kotłowni wstawić piec gazowy, a on już sam, bez niepotrzebnego angażowania domowników, spalał sobie – i to w dodatku jeszcze zupełnie niedrogi – gaz.
A czy dziś myślimy inaczej? Po tych 20 latach posiadamy o wiele lepsze możliwości ogrzewania domów, wykorzystujące różne źródła pozyskiwania energii: ultranowoczesne pompy ciepła – z ziemi, ogniwa fotowoltaiczne – ze słońca, a nawet i przydomowe miniwiatraki – z wiatru. Do tego dochodzi fakt, że przy budowie energooszczędnego domu zapotrzebowanie na ciepło spada, a wraz z nim i koszt ogrzewania! Powinniśmy więc być zadowoleni i nie martwić się tym! Czy jednak naprawdę jest tak dobrze? Czy przy okazji nie zapomnieliśmy o czymś ważnym? Spróbujmy spojrzeć na to zagadnienie głębiej, z jeszcze innej strony.

Więcej?

http://www.kominek.org.pl/budowa-i-montaz/artykul/zobacz/zdun-zawod-przyszlosci.html

 

Planujesz kominek, piec lub kuchnię kaflową? Marzysz o piecu chlebowym lub do pizzy?

Skorzystaj z naszej oferty:

+48 504 481 668, maciekburdzy@gmail.com, kaflarnia-zduny.pl.

Świadczymy usługi na terenie całej Polski.

 

Wybrane artykuł