maciekburdzy@gmail.com

Zduńskie opowieści to serwis o kaflach, piecach i kominkach. Przedstawia dawne urządzenia grzewcze. Pokazuje zdjęcia, ciekawostki historyczne, rysunki, własne i cudze artykuły oraz odkrycia i wspomnienia. Zawiera i informuje o wydarzeniach z branży zduńskiej oraz wystawach muzealnych. Wywołuje uczucia od melancholii po uśmiech. Buduje zamiłowanie do dawnych rzeczy, które przeminęły oraz promuje kulturę ognia.

Budownictwo ludowe w Polsce

Tomasz Czerwiński

z serii : Ocalić od zapomnienia

Wydawnictwo : Sport i turystyka. MUZA S.A.

Warszawa 2006, 2010

Okładka

Bardzo interesująca publikacja z dużą dozą tradycyjnego zduństwa. Obok niezwykle ciekawych artykułów na temat tradycyjnego budownictwa z Warmii i Mazur, z Podlasia, ze Sląska, z Wielkopolski i Kujaw a w tym między innymi opisów chat, kościołów, synagog, wiatraków itp. oraz ich wyposażenia  przedstawiono zarys tradycyjnych pieców, trzonów kuchennych i na przykład palenisk kowalskich. Publikacja zawiera mnóstwo barwnych ilustracji i fotografii. Godna polecenia. Łatwo dostępna.

Poniżej kilka z przedstawionych fotografii:

Kaflowa kuchnia i piec w izbie łowickiej Kuchnia z paleniskiem zamkniętym pod płytą w izbie orawskiej Piec w kurnej chałupie orawskiej

 

About the Author

Wybrane artykuł