Kiedy dymiły kominy na Neumarkt – wystawa specjalna od 31 marca do 20 sierpnia 2023
160 lat temu Carl Teichert założył pierwszą fabrykę pieców w Miśni.
Tłumaczenie ze strony Muzeum Miejskiego w Miśni:
Od 31 marca do 20 sierpnia 2023 nowa wystawa specjalna w Meißner Stadtmuseum będzie poświęcona powstaniu pierwszej od 160 lat fabryki pieców. Założona w 1863 roku przez Carla Teicherta fabryka powróciła bezpośrednio do tradycyjnego handlu ceramiką. Ceramikę w Miśni można prześledzić wstecz do XIII wieku dzięki wykopaliskom archeologicznym na Neumarkt w latach 1992/93.
Oprócz naczyń już w średniowieczu miśnieńscy garncarze wytwarzali kafle piecowe. Kiedy w pierwszej połowie XIX wieku modne stały się białe piece, garncarze stanęli przed technologicznym wyzwaniem. Potrzebna była biała powierzchnia o wysokiej czystości! Otrzymali pomoc z nieoczekiwanej strony: szef fabryki porcelany Gottfried Heinrich Melzer (1820-1867), który mieszkał w pobliżu garncarzy na dzisiejszym Hahnemannsplatz, zdołał rozwiązać problem: opracował białą płytkę pozbawioną włoskowatych pęknięć z miejscowego surowego materiałów, które zarejestrował w 1855 roku jako „płytka patentowa Meißnera”.
Ponieważ nie udało mu się założyć własnej fabryki pieców, w 1857 roku połączył siły z mistrzem garncarskim Carlem Teichertem (1830-1871): Teichert formował i wypalał kafle w swoim warsztacie na Hahnemannsplatz, a Melzer dostarczał gotową glazurę według swojej receptury.
Latem 1863 roku Carl Teichert kupił majątek przy Neumarkt 5 – powstała tam pierwsza miśnieńska fabryka pieców. Ale los rzucił klucz w prace dla młodego przedsiębiorcy. Kiedy podczas wojny francusko-pruskiej odwiedzał saksońskie wojska federalne pod Paryżem, miał śmiertelny wypadek w Mitry w 1871 roku.
W międzyczasie inni garncarze postanowili założyć fabryki pieców; wśród nich brat Carla Teicherta i były kierownik Ernst Teichert 1868 w Cölln. Około 1900 roku na obszarze dzisiejszej Miśni działało osiem fabryk pieców różnej wielkości. W tym czasie powstały ciężkie fabryki gliny i dostawcy szkliw, pieców i maszyn ceramicznych. W Miśni przemysł piecowy był wyznacznikiem tempa industrializacji.
Dziedzictwo Carla Teicherta również żyło. Asortyment pieców Meißner i fabryki porcelany przed C. Teichert AG był stopniowo rozszerzany: w 1879 r.
Ceramika architektoniczna jako dekoracja rzeźbiarska budynków i ogrodów, ale także drobne rzeźby i artystycznie zaprojektowane przedmioty codziennego użytku do przestrzeni mieszkalnej trafiały na linię produkcyjną od około 1900 roku. Wszystkie te przedmioty, a zwłaszcza piece, przeznaczone były nie tylko na rynek krajowy, ale także eksportowane na cały świat.
Specjalna wystawa pokazuje rozwój rzemiosła garncarskiego do przemysłu piekarniczego i jego rozwój aż do XX wieku na podstawie własnych eksponatów z Muzeum Sztuki i Rzemiosła Pillnitz (SKD) oraz od prywatnych pożyczkodawców.
Krótka fotorelacja: