maciekburdzy@gmail.com

Zduńskie opowieści to serwis o kaflach, piecach i kominkach. Przedstawia dawne urządzenia grzewcze. Pokazuje zdjęcia, ciekawostki historyczne, rysunki, własne i cudze artykuły oraz odkrycia i wspomnienia. Zawiera i informuje o wydarzeniach z branży zduńskiej oraz wystawach muzealnych. Wywołuje uczucia od melancholii po uśmiech. Buduje zamiłowanie do dawnych rzeczy, które przeminęły oraz promuje kulturę ognia.

Teodor Morozow – Zdun z Podlasia

Pan Teodor jest dziadkiem mojego kolegi Marcina Korniluka z Siemiatycz.  Dzieki temu, będąc niemalże na wschodniej granicy naszej ojczyzny we wsi Rogacze, w gminie Milejczyce (kilka km od Białorusi) mogłem Go poznać i napić się z Nim kawy…

To bardzo ciekawy człowiek….

Od dziecka pomysłowy i pracowity. Poza gospodarką rolną, wychowaniem 3 córek, wykonaniem 4 par prawdziwych pięknych sań, był i jest … ZDUNEM. Przez 40 lat usługiwał w cerkwi. Dziś ma 85 lat i jeszcze zdrowie. Jego ojciec był Rosjaninem. Pochodził z Moskwy,  gdzie grał w carskiej orkiestrze dętej. Widział nawet trzykrotnie ostatniego cara Mikołaja. Aby uniknąć bolszewickich przesladowań uciekł z ojczyzny i osiadł na Podlasiu, gdzie założył rodzinę i spłodził syna : Teodora.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Orkiestra carska – zdjęcie sprzed 1917 roku

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Ojciec Teodora Morozowa

Babcia Lida jesien 2010

Żona Lida – zm. styczeń 2013

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Teodor Morozow – kiedyś

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Teodor Morozow z wnukiem Marcinem Kornilukiem (zdunem) – dzisiaj

Pan Teodor niedawno owdowiał, ale siła charakteru i praca dają mu przetrwać. Ostatnio nawet  brał  czynny udział w budowie trzonu kuchennego w klasztorze na Świętej Górze Grabarka. Jego piece (klasyczne ścianówki) i podlaskie kombajny grzewcze dają przetrwać wielu rodzinom od kilkudziesięciu lat. Udało mi się zobaczyć kilka takich dzieł. Oto one:

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 Aktualizacja

Pan Teodor odszedł w styczniu 2019 roku…

 

About the Author

Wybrane artykuł